Testovi mobitela

SONY Xperia M5

Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5 Xperia M5
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 08-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / LTE
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 145 x 72 x 7,6
Masa uređaja (g) 142
Operativni sustav Android 5.0 Lollipop
Chipset Mediatek MT6795 Helio X10
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 2,00 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor PowerVR G6200
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1080 x 1920
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 441
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 3 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 200 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 21,5 megapiksela (5312 x 3984)
Rezolucija prednje kamere 13 megapiksela (4160 x 3072)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.1)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2600
Vrijeme razgovora 2G (h) 11
Vrijeme čekanja 2G (h) 671
Vrijeme razgovora 3G (h) 12
Vrijeme čekanja 3G (h) 656
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Zaslon otporan na ogrebotine
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 42
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test AnTuTu (bodova) 53069
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 99
Gdje kupiti
Cijena 3.194,00 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Viceadmiral
Autor: Lucija Pilić

Sony Xperia M5 se specifikacijama, izgledom i cijenom izdiže nad konkurencijom, ali i svojim prethodnicima

09.03.2016.

 

Sonyjeva serija M od početka je bila smještena u niži srednji cjenovni rang. Cijena mobitela iz tog (pod)branda nikad nije prelazila prag od 2100 kuna. Suočen s velikom (kineskom) konkurencijom u tom cjenovnom rangu, Sony je promijenio taktiku te novi izdanak M serije pogurao prema kraju abecede, odnosno premium liniji Z mobitela (koji se više neće proizvoditi u sljedećim nastavcima). Sony Xperia M5 stoga se i cijenom bitno razlikuje od svojih prethodnika, a u ovoj recenziji / testu saznajte opravdava li ju.

Sadržaj pakiranja

U kutiji smo osim mobitela dobili punjač i USB kabel duljine 99 cm. Prilično standardno.

Ergonomija, dizajn i izrada

Već na prvi pogled daje se jasno naslutiti da ovo nije "serijski" mobitel generičkog dizajna s možda jednim detaljem vrijednim spomena. Ne, ovom uređaju je posvećeno zasigurno jednako mnogo pažnje kao i premium Z liniji. Sony Xperia M5 odiše luksuzom.

Od kojeg detalja prvo početi? Od zlatne boje uređaja koja blješti u oči zainteresiranih prolaznika? Istaknute (ali nimalo isturene) prednje i stražnje kamere koje pozivaju na slikanje selfijea i mrtve prirode? Četiri posebno označena ugla, srebrnkastog gumba za uključivanje uređaja ili posebne tipke za kameru? Svi oni daju doprinos ekskluzivnosti izgleda ovog uređaja.

 

S druge strane, ergonomija nije nešto čime će se M5 pohvaliti. Velik mobitel nema optimalnu pokrivenost površine ekranom, a usto je debeo i nezgrapan za držanje u jednoj ruci. Ipak, nemamo prigovora na raspored gumbića. Gumb za uključivanje/isključivanje uređaja se nalazi na sredini desne strane, a ispod njega smještene su tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka te, na samom kraju, gumb za paljenje kamere. S lijeve strane pozicionirana je brtva ispod koje se nalaze utori za microSD i nanoSIM karticu. Gore je smješten 3,5 mm utor za slušalice, a dolje utor za microUSB kabel i zvučnik. Mobitel je otporan na prašinu i vodu (certifikati IP 65/68).

Ekran i tipkovnica

5-inčni ekran s FullHD rezolucijom (440 ppi) fantastične je kvalitete. Vrlo visoka svjetlina, odlična vjernost boja, jako dobri kutovi gledanja... Ekranu gotovo ništa ne možemo prigovoriti. Omogućava vam da po potrebi uključite Mobile BRAVIA Engine ili iznimno živopisan način rada, no mi smo ga cijelo vrijeme koristili u normalnom modu rada jer nismo vidjeli bitnu razliku. Mobitel u postavkama nudi i korištenje s rukavicama, no u praksi ipak nije prepoznao dodire kroz našu vunenu rukavicu.

 

Tipkovnica brzo i precizno prepoznaje unos, no zamjerili bismo joj što ne nudi prikaz brojki na prvom layoutu (niti dugim pritiskom na slova iz prvog reda). Po osnovnim postavkama, automatski ispravlja krivo napisane riječi (primjerice, riječi s dijakritičkim znakovima koje ionako ne želite koristiti u SMS-ovima) pa ćete to morati promijeniti u postavkama.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Sony Xperia M5 vrti Android Lollipop 5.1 s prilagođenim sučeljem što znači da iskustvo korištenja nije nimalo slično onom s "čistog" Androida. Razlike se primjećuju odmah na donjoj traci gdje su smještene virtualne tipke za povratak na prethodni ekran, glavni ekran i više opcija. Osim što izgledaju potpuno drugačije, tipka za više opcija nudi vam četiri mjesta za prečace tzv. malih aplikacija. Male aplikacije vam omogućuju da otvorite jedan od deset prilagođenih programa, poput preglednika ili kalendara, unutar malog okvira na ekranu te da se njime simultano služite dok pregledavate sadržaj s velikog ekrana. Primjerice, provjerite imate li vremena za neki sastanak nakon što vas netko pita preko telefona.

 

Teme, pozadine i posebni prečaci za widgete i aplikacije dodaju se na isti način kao i na drugim Android telefonima, s time da imate do sedam mogućih prozora na glavnom ekranu gdje ih možete smjestiti. U izborniku možete birati hoćete li da vam se aplikacije prikazuju po vlastitom ili abecednom rasporedu, odnosno po kriteriju najčešće korištenih aplikacija. Osim što izgledaju drugačije, postavke se također umnogome ne razlikuju od onih na drugim Android uređajima. Možete promijeniti stvari poput poboljšanja slike, obavijesti za LED lampicu, načina rada baterije i to je to.

 

Uređaj je vrlo brz što ne čudi s obzirom da ga pogoni osmojezgreni Mediatek MT6795 Helio X10 na 2 GHz takta te 2,5 GB (točnije 2,593 MB) RAM-a.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacija Kontakti na uvodnom ekranu vam omogućava pregled svih kontakata, s uključenom opcijom pregleda po abecedi s desne strane, favorita i grupa (koje nedostaju na običnoj Android Lollipop verziji). S druge strane, odabir kontakta vam ne vraća povijest poruka i poziva. U donjem desnom kutu nalazi se gumb za dodavanje novog kontakta i pregršt opcija za popunjavanje profila, u gornjem desnom kutu izbornik za postavke, dodavanje računa i uvez kontakata.

 

U aplikaciji Telefon nalazi se samo jedan ekran na čijoj gornjoj strani su smješteni najčešće kontaktirane osobe, većini srednjeg i donjeg dijela popis poziva, a na samom dnu u sredini je gumb koji izvlači numeričku tipkovnicu. U gornjem desnom dijelu ekrana odmah imate prečac za kontakte te postavke. Signal je jako dobar, kao i kvaliteta razgovora.

 

Uređaj dolazi s predinstaliranim Facebookom, a ako vam to nije dovoljno, dodatne aplikacije za društvene mreže morat ćete skinuti s Google Playa. U pogledu dizajna, ali i funkcionalnosti, Facebook, Twitter i Instagram se ne razlikuju od istih aplikacija na drugim mobitelima.

E-mail i poruke

Sony želi ostaviti osobni "touch" na skoro svaku važniju aplikaciju u sustavu pa tako i e-mail i poruke. Što se tiče dizajna, Gmail izgleda i ponaša se isto kao drugdje, no e-mail aplikacija uvodi neke promjene. Krasi ju nešto rigidniji dizajn koji vam pri skrolanju daje pregled pošte po danu i tjednu kad je poslana. Opcije za odgovaranje na poruku smještene su na dnu poruke, a aplikaciju možete povezati s kalendarom tako da se uvijek možete podsjetiti na nadolazeće događaje ako dobijete zahtjev za sastanak.

 

U aplikaciji poruka možete mijenjati pozadinu razgovora, dodavati priloge u poruku (čak i naljepnice) te pozvati kontakt direktno iz razgovora. Ništa posebno, ali zato izgleda novo i drugačije.

Procesor, memorija

Već smo spomenuli najvažnije specifikacije ovog uređaja - osmojezgreni (Cortex A-53) procesor Helio X10 koji radi na 2,0 GHz takta te 2593 MB RAM-a. Na specifikacijama piše 3 GB RAM-a, no očito je da su iz Sonyja željeli zaokružiti MB-ajte na cijeli, umjesto pola broja, što je bliže stvarnom stanju. Usprkos 0,4 GB RAM-a manjka, uređaj zaista radi besprijekorno.

 

Od interne memorije od 16 GB dostupno je 8,93 GB. Srećom, možete ju proširiti microSD karticom (do 200 GB), a one se mogu naći po cijeni već od 40-ak kuna za 16 GB.

Benchmark test

U benchmark testovima Sony Xperia M5 smjestila se pri samom vrhu. AnTuTu test pokazao je 53.069 bodova (HTC One A9 - 40550), Quadrant Standard 23.980 (HTC One A9 - 24558), Vellamo Browser (Chrome) 2149, Vellamo Metal 1272 (HTC One A9 - 1135), a Vellamo Multicore 2086 bodova. Uključivanje uređaja u prosjeku traje 42,3 sekunde, isključivanje 5,5, a pokretanje kamere 2 sekunde.

Baterija i trajanje

Baterija ima kapacitet od 2600 mAh kojeg smo teškom mukom skidali u svakodnevnom korištenju. Potpuno napunjeni uređaj ispraznili smo za 4,5 sata aktivnog korištenja. S uključenom maksimalnom svjetlinom, pola sata korištenja lokacije te uključenim WiFi-jem ili 4G-om, sat vremena smo surfali Chromeom, sat vremena proveli na društvenim mrežama, 45 minuta s aplikacijama, 45 minuta smo gledali YouTube, u pozadini je 45 minuta svirao radio, a pola sata smo posvetili kameri te igrama. S obzirom da tijekom dana prosječno skupimo 3-3,5 sata aktivnog korištenja te da ovaj mobitel ne gubi lako postotke u vremenu mirovanja, možete biti sasvim sigurni da vam Sony Xperia M5 neće iznevjeriti tokom dana. U većini slučajeva (tijekom ostalih dana korištenja) ostalo nam je 20-ak posto kapaciteta na kraju dana.

 

Punjenje baterije je sasvim drugačija priča. Uređaj ćete obavezno morati staviti na punjenje tijekom noći budući da mu treba, od 0 do 100 %, 3 sata i 56 minuta.

Multimedija, FM radio, glazba

Multimedijska reprodukcija je, kao što bismo očekivali od Sonyja, na visokom nivou. Odličan ekran pruža jednako dobro iskustvo gledanja, a sam uređaj pokreće filmove do 4K rezolucije. Isto tako, pokreće različite formate (.avi, .mp4., .mkv), ali ostaje problem reprodukcije AC3 kodeka. Zanimljivo je da smo se ovog puta odlučili na korištenje Sonyjeve aplikacije Videozapisi koju krasi odličan dizajn. Naime, kao u aplikaciji YouTube, moguće je staviti video koji se reproducira dolje u pozadinu dok tražite drugu datoteku.

 

Bili smo vrlo zadovoljni i glazbenom reprodukcijom, prvenstveno na slušalicama (može se poboljšati ClearAudio+ opcijom), a zatim i na zvučniku, od kojeg smo očekivali da će biti malo glasniji i čišći. Glazbena aplikacija nema neke posebne karakteristike, no u pogledu dizajna pruža osvježenje u odnosu na Googleovu. Pjesme je moguće pretraživati po pjesmama, izvođačima, albumima i mapama, a moguće je stvarati vlastite playliste. FM radio ima ugrađen TrackID za prepoznavanje pjesama i omogućuje biranje različitih vizualnih efekata u pozadini. Kod aplikacije nam je nedostajalo pretraživanje svih radio stanica odjednom i njihova instantna pohrana.

Fotoaparat i video

Kamere od 21 MP (preciznije, 21.1) te 12,5 MP odlično će služiti kako prosječnim korisnicima tako i naprednim fotografima. Obični korisnici u postavkama se mogu igrati kerefekama poput AR maski i efekata (stavljanje maske drugog lica na svoje prilikom slikanja selfieja, dodavanje virtualnih slika na fotku), istovremenim slikanjem prednjom i stražnjom kamerom (lice u slici), snimanjem zvuka s fotkom, snimanje i slaganje GIF videa i sl. U ovim postavkama naći ćete mogućnost snimanja 4K videa u 30 FPS-a. Nama je na FullHD monitoru i uredskom računalu reprodukcija očekivano štekala, no ne sumnjamo da će osobe s 4K monitorom/TV-om sa superiornim hardverom itekako cijeniti ovu, još uvijek atipičnu mogućnost za mobitele srednje klase.

 

Mi smo se ipak prvenstveno služili ručnim postavkama, koje daju pregršt opcija za hvatanje najbolje slike: od HDR-a, bljeskalice, ISO-a (do 3200) do načina izoštravanja, odabira scene i stabilizacije slike. U praksi, primijetili smo da ručni odabir postavki daje bolje rezultate od automatske scene, pogotovo u noćnim uvjetima pa vam svakako preporučamo da eksperimentirate s njima. Osim toga, automatski dana scena uvijek slika u 16:9 omjeru (16 MP) pa ako želite najkvalitetnije fotke nemate izbora. Šteta što sa svakim novim pokretanjem kamere aplikacija baca automatski odabir, a ne pamti prethodno namještene postavke, no to su minorni problemi, pogotovo kad uzmemo u obzir da se kvaliteti fotografija u idealnim uvjetima nema gotovo ništa za prigovoriti.

 

Vjernost bojama je odlična, oštrina također. Naravno, s pogoršanjem uvjeta i kvaliteta slike počinje opadati, no problemi poput pikselizacije u zatvorenim prostorima i noćnim uvjetima ovdje manje dolaze do izražaja. Određene fotke smo u istim uvjetima snimali zajedno s kamerom iPhonea 6, koja nije za baciti unatoč tome što je prošlogodišnji model, i možemo reći da su nas se rezultati s ovog uređaja više dojmili. Jedini primjetan problem koji smo uočili s kvalitetom videa je zamućivanje slike, unatoč stabilizaciji. Zamućivanje je primjetno i na normalnim fotkama, ali tek ako slikate objekt u pokretu s uključenim HDR-om ili bljeskalicom (treba mu sekundica za hvatanje fotke, u usporedbi s gotovo pa instantnim slikanjem u normalnom modu), bez stabilizacije. Uz normalnu aplikaciju kamere trebamo spomenuti Movie Creator koji služi za stvaranje videa/GIF-a od postojećih fotografija i filmova.

Fotografirano sa Sony Xperia M5

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link:

http://1drv.ms/24SAxd9

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457633269.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457633287.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457633308.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Sony Xperia M5 podržava sve važne načine povezivanja - WiFi, 4G, NFC, DLNA i Bluetooth.

 

Od internet pretraživača uglavnom smo koristili Chrome koji nas je izvrsno služio pri pregledavanju od jedne do 11 otvorenih kartica. Elementi se pri skrolanju učitavaju brzo, zumiranje je instatno i nećete imati nikakvih problema s preglednošću na stranicama poput Reddita.

Navigacija

Uređaj dolazi s preciznom A-GPS navigacijom i Google Kartama koji će pokriti većinu vaših potreba. Osim što vas mogu brzo i precizno locirati, Google Karte imaju ugrađenu navigaciju (u beti) za aute, javni prijevoz i cipelcug.

Uredski paket

Sony Xperia M5 nudi OfficeSuite za stvaranje i uređivanje dokumenata, tablica i prezentacija, kao i pregledavanje PDF-a. Smatramo kako program dobro služi svojoj svrsi te ima pregršt opcija za uređivanje, ali su nam smetali stalni oglasi za nadograđivanje na "premium" verziju. Zbog toga nam je još uvijek draži WPS Office.

Organizator i alarm

Sonyjevi uređaji oduvijek su imali odlično dizajniran Kalendar/organizator, a to ni ovdje nije iznimka. Možete pregledavati događaje po danu, tjednu, mjesecu i godini te ih sinkronizirati s Googleom. Nama najbolji, mjesečni pregled, točkicom označava na koji dan imate obaveze, a ako ih imate baš taj dan, pokazat će se u nizu ispod kalendara. Kalendar je dodatno moguće povezati s LinkedInom koji će dohvatiti informacije o osobama s kojima imate sastanak.

 

Aplikacija Alarma i sata ima sve funkcionalnosti na koje smo navikli: svjetski sat, štopericu, odbrojivač vremena i alarm, koji ne zvoni kad je mobitel isključen.

Aplikacije i igre

Uz osnovni set ušminkanih Googleovih aplikacija, Sony dolazi s pregršt svojih programa. Neki su (dobri) duplići (Glazba, Album, Videozapisi), neki su tu zbog jačanja branda (PSN, PlayStation), neki pružaju dodatnu vrijednost (Facebook, OfficeSuite, AVG Protection), a ima ih i nekoliko suvišnih (dva RSS čitača, Xperia Lounge i Care, Spotify koji ne radi u Hrvatskoj). Sve u svemu, Sony Xperia M5 je dobro opremljena te neće trošiti previše vremena na dodatno instaliranje aplikacija.

 

Sam uređaj ne dolazi s predinstaliranim igrama iako je vrlo sposoban za glatko pokretanje istih. Mi smo instalirali grafički prelijepi Assassin's Creed Pirates koji je bez trzanja ili sličnih problema glatko plovio ekranom uređaja.

Cijena za Sony Xperia M5

3.194 kune je potrebno izdvojiti kako biste postali vlasnik Sony Xperije M5 (ožujak 2016.).

Cool faktor

Stvarno smo imali problema pri odabiru kul detalja, no od svih stvari koje su nas oduševile na ovom mobitelu u pogledu izgleda odlučili smo se za prodoran i upečatljiv izgled neisturenih kamera na prednjem i stražnjem dijelu uređaja.

Zaključak testa

Unatoč tome što nije flagship mobitel, Sony Xperia M5 svejedno je mobitel bez kompromisa. Sitne razlike u brzini i svjetlini uređaja u odnosu na "admiralske" modele primijetit će samo oni koji imaju primjerak za usporedbu. Sony se odlučio povući iz bare pune krokodila zvane "srednja kategorija do 2000 kuna". Smatramo da su povukli odličan potez. S odličnim ekranom, trajanjem baterije, performansama, izvrsnim kamerama i dodatnim vrijednostima poput otpornosti na vodu i prašinu, ima dovoljno snage da parira brandiranoj konkurenciji poput HTC-a One A9, Google Nexusa 5X ili OnePlus X-a. S druge strane, Sony još treba poraditi na ergonomiji i ubrzavanju punjenja baterije. Imamo zamjerki i na bloatware, no to se, s obzirom na politiku velikih proizvođača, sasvim sigurno neće bitno mijenjati.

 

Plus

+ fantastične kamere

+ ekran

+ dizajn

+ performanse

+ otpornost na vodu i prašinu

 

Minus

- ergonomija

- bloatware

- dugo punjenje baterije

- čudi nas što nema Marshmallow

Konkurencija - HTC One A9

HTC se također može pohvaliti FullHD 5-inčnim ekranom i 3 GB RAM-a, no zato ima slabiji osmojezgreni Qualcomm Snapdragon 617 procesor koji radi na 1,5 GHz takta, kamere od 13

MP (stražnja) i 5 MP (prednja) te bateriju od 2150 mAh. U benchmark testovima bio je blizak ili bolji Sony Xperiji M5. U trgovinama se može nabaviti po sličnoj cijeni - od 3186 kuna pa nadalje.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457633345.jpg

Konkurencija - Google Nexus 5X

Prvi službeno dostupan Nexus u Hrvatskoj krasi 5,2-inčni FullHD ekran zaštićen Gorilla Glass 3 staklom te se može pohvaliti baterijom od 2700 mAh. Na papiru, ima slabije specifikacije: pogoni ga šestojezgreni Qualcomm Snapdragon 808 na 1,8 GHz takta te 2 GB RAM-a. Isto tako, stražnja kamera ima 12,3 MP, a prednja samo 5 MP. Cijene se kreću od 2844 kune pa nadalje.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1457633365.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori