Testovi mobitela

SONY Xperia X Performance

Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance Xperia X Performance
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 02-2016
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat9
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 143,7 x 70,4 x 8,7
Masa uređaja (g) 164
Operativni sustav Android 6.0 Marshmallow
Chipset Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820
Procesor Kryo
Frekvencija procesora 2,10 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 530
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1080 x 1920
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir IPS LCD
Pikseli po inču (ppi) 441
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 3 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 256 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 23 megapiksela (5520 x 4140)
Rezolucija prednje kamere 13 megapiksela (4160 x 3120)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.2)
NFC Da
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2700
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Ne
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Brzo punjenje baterije 60 posto u 30 min, IP68 certifikat
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 39
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test AnTuTu (bodova) 114457
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 5799 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Korak do premiuma
Autor: Krunoslav Ćosić

Vrlo dobar do odličan mobitel u kvalitetnom kućištu

23.08.2016.

 

Najjači član Sonyjeve X serije nam je stigao na test, a prvi dojam za izradu je - wow. Sviđa nam se položaj čitača otiska prsta smješten na odličnom ergonomskom mjestu - na tipki za pokretanje uređaja odnosno zaključavanje i otključavanje ekrana. U par sekundi snimili smo svoj otisak te smo od tog trenutka vrlo brzo i precizno otključavali mobitel. Prednjom stranom koja je zaobljena prevladava 5-inčni ekran, inače prisutan i kod druga dva modela iz Xperia X serije po prvi put predstavljene u Barceloni na Mobile World Congressu. Performance nudi full HD ekran. Dakle, ne nudi se ekran s puno piksela, kako smo bili naviknuti dobiti na Xperia Z seriji. S druge strane, baterija će dulje trajati.

Sadržaj pakiranja

Na test smo Sony Xperia X Performance dobili među prvima u Hrvatskoj tako da pakiranje nije bilo kompletirano, ali sudeći prema razmještaju u kutiji možemo očekivati punjač, USB kabel te slušalice.

Ergonomija, dizajn i izrada

Korišten je aluminij na stražnjoj strani s brušenim finišom tako da Sony Xperia X Performance izgleda vrlo premium u bijeloj boji kućišta. Na boku se koristi svojevrsna (polikarbonatna) plastika kako bi se ublažili padovi ukoliko vam mobitel ispadne iz ruke, a i manje će se kućište oštetiti nego kad hladni metal udari o tvrdu podlogu jer je aluminij vrlo lijep, ali mekan materijal. Malu zamjerku dajemo pomalo šupljikavom zvuku koji dopire kad po metalnom dijelu kućišta kuckamo; osjeti se kako između poklopca baterije i same baterije koju ne vidimo postoji mala šupljina.

 

Cijeli telefon ugodno leži u ruci, a prethodno spomenuti aluminij i plastika jako su dobro spojeni pa nema nikakvih rezova niti osjećaja prijelaza između komponenti. I dalje je to prepoznatljiv Sonyjev izgled koji se ne može rasklopiti, dakle nema otvaranja stražnjeg poklopca kako bi se došlo do baterije.

 

Sony Xperia X Performance je i zaštićena IP68 zaštitom pa može ići u (slatku, ne i slanu) vodu do dubine 1,5 metara u trajanju 30 minuta. Ne smeta joj ni prašina. Dakle, ovo je punokrvni Sonyjev mobitel na koji smo naviknuti već nekoliko godina ga vidjeti u sličnom izdanju. Zadržana je veličina koja odgovara svakoj ruci, a za one koji trebaju više nedavno je predstavljen i četvrti član X obitelji, model XA Ultra koji nudi 6-inčni ekran, za razliku od preostalih modela iz X serije koji imaju 5-inčni ekran.

Procesor, memorija

Unutar kućišta se nalaze komponente koje graniče između visoke i više srednje klase - čipset je tako Snapdragon 820; dakle, posljednje što se nudi. Procesori su Kryo - ukupno četiri jezgre - 2x 2,15 GHz i 2x 1,6 GHz. Danas praktički najbitnija stavka u karakteristikama modernih pametnih telefona svakako je radna (RAM) memorija - Sony je ugradio 3 GB. Eh, kad će doći vremena pa ćemo kao na prijenosnim i desktop računalima sami moći proširiti radnu memoriju nakon što mobitel pođe „kašljucati“. Sony X Performance nema nikakvih problema sa zdravljem niti kašljem pa tako pročišćeno sučelje Androida 6.0.1 jako lijepo radi u praksi.

Benchmark test

Na AnTuTu testu Sony Xperia X Performance je dobila 114.457 bodova.

Baterija i trajanje

Baterija je kapaciteta 2700 mAh. Već poznato zvuči Sonyjev sustav uštede energije pa tako i Sony X Performance uspijeva dati dobru autonomiju baterije od oko dan i pol, u pravilu.

Multimedija, FM radio, glazba

Standardno, nude se pojedine Sonyjeve aplikacije koje jako cijenimo kao što su PlayStation (moguće je daljinski pristupiti svojem PlayStationu i tako na daljinu igrati igre), zatim Lifelog koji bilježi naše dnevne aktivnosti, najmanje desetljeće star TrackID za prepoznavanje pjesama iz našeg okoliša. U izborniku se nativno nalaze i AmazinShopping aplikacija, AVG protekcija od zlonamjernih aplikacija, sadržaja i virusa, glazbeni servis Spotify.

 

Već neko vrijeme ne nalazimo Walkman aplikaciju, što je šteta samo zbog naziva dok je u funkcionalnom smislu Music vrlo dobar s mogućnošću kakve današnji glazbeni playeri trebaju imati. Spotify je integriran unutar glazbenog playera. U postavkama je moguće podesiti zvuk po svojim preferencijama, uz equalizator, virtualni surround, ClearAudio+ za optimizaciju zvuka. Zvuk je vrlo dobar na stereo zvučnicima kojima X Performance raspolaže. Nema FM radio!

Fotoaparat i video

Kamere su vrlo bitan element modernih pametnih telefona. Straga je u kutu smještena snažna i moćna kamera od 23 megapiksela. Smještaj zahtijeva minimalno privikavanje kako na fotografijama i video zapisima ne bi bilo odbljeska od našeg prsta dok pridržavamo mobitel u ruci. Ispod kamere s f/2.0 otvorom blende nalazi se bljeskalica. Fotografijama u konačnici dajemo ocjenu vrlo dobar; u puno situacija su jako dobre, boje su vrlo vjerne, fokus i djeliću sekunde reagira i izoštrava sliku, ali ponekad postoje situacije kada znamo da bi to za nijansu moglo biti još i bolje, ukoliko pogledamo konkurenciju (koja vrlo često koristi upravo Sonyjeve kamere).

 

Ali, konkurencija je kamerama ugrađenima u mobitele podignula ljestvicu još više pa otvor blende ide sve do f1.7 čime slika briljira. Uz ručne komande, kojima X Performance također raspolaže moguće je poigrati se te dobiti još bolje rezultate, ali pitanje je koliko će korisnika odabrati ručni mod kako bi dobili što savršeniju fotografiju. Najčešće se okida trenutno i za pola sekunde kasnije gleda rezultat na ekranu koji nudi dobar kontrast, dobre vidljive kutove. Rijetko tko će ići podešavati dok društvo ili omiljeni pas čekaju dok mi podesimo postavke.

 

Ipak, Sony Performance nudi jednu vrlo zanimljivu funkciju, a to je praćenje objekta kojeg snimamo pa će recimo vaš pas koji se šetka po dvorištu stalno biti u centru fokusa, iako se pomiče. Taj dio jako dobro radi i zgodan je u mnogim situacijama - snimanje motora i automobila u pokretu, djece koja trče...


Video kamera snima u full HD-u. Dakle, nema 4K videa, što je minus ukoliko želite snimiti video snimke za neka buduća vremena kad nam na mobitele dođu ekrani s većom gustoćom piksela. U full HD rezoluciji moguće je birati između 30 i 60 sličica u sekundi. Potezanjem prstom po ekranu s vrha prema dolje pokreće se prednja kamera od 13 megapiksela koja kao i stražnja kamera nudi iste mogućnosti - ručni ili Superior auto način, video te razne zabavne aplikacije i efekte putem kojih krajnji rezultat može biti smiješan i zabavan ali i vrlo kreativan.

 

Fotografirano sa Sony Xperia X Performance

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1472115899.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1472115928.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1472115949.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1472115968.jpg

Cijena za Sony Xperia X Performance

5799 kuna je iznos koji je potrebno izdvojiti ukoliko želite posjedovati Sony Xperia X Performance (kolovoz 2016.).

Zaključak testa

Sigurno nećemo tako lako zaboraviti Z seriju koja je nudila još jače performanse u hardverskom dijelu nego sadašnji predstavnici X serije, ali pričekat ćemo IFA sajam u Berlinu na kojem će Sony opet nešto novo vrlo vjerojatno predstaviti. Nedostaje nam ono nešto vrhunsko, iako je X Performance dobar mobitel koji ćete nešto više platiti upravo zbog pojedinih komponenti kao što su čipset i radna memorija, a istovremeno se pitati zašto je takva cijena jer ipak ne snima u više točkica video filmove, nema veću gustoću piksela na ekranu.

 

Plus

+ izrada kućišta

+ čipset

+ kamera

+ čitač otiska prsta

 

Minus

- nema FM radio

- uvjetno rečeno, gustoća piksela

Konkurencija - Samsung Galaxy S7

Iako su oba flagship modela u samom vrhu ponude obje kompanije, Samsung ipak briljira zbog više radne memorije (4 GB), veće gustoće piksela, veće ugrađene baterije koja se također ne može mijenjati. Oba modela imaju vrhunsku izradu kućišta te velik broj mogućnosti. Kamera na Samsungu ima manje megapiksela, ali daje bolje fotografije u noćnim uvjetima.

 

23.08.2016.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1472115981.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori