Testovi mobitela

SONY Xperia E1

Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1 Xperia E1
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / HSDPA
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 118 x 62,4 x 12
Masa uređaja (g) 120
Operativni sustav Android 4.3 Jelly Bean
Chipset Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 2
Grafički procesor Adreno 302
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4
Rezolucija ekrana 480 x 800
Tehnologija ekrana TFT
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir TFT
Pikseli po inču (ppi) 233
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 512 MB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 3,2 megapiksela (2048 x 1536)
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 800 x 600
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1750
Vrijeme čekanja 2G (h) 498
Vrijeme čekanja 3G (h) 454
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Google aplikacije, SNS integracija, Box 50 GB
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 88
Vrijeme uključivanja kamere (s) 3
Benchmark test Quadrant (bodova) 5600
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1199 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Walkman na 100 dB
Autor: Lucija Pilić

Walkman mobitel ima zvučnik koji reproducira i više od 100 dB glasnoće zvuka

Prije desetak godina, kad su dodirni ekrani skromno počeli ulaziti u mainstream uporabu, a pojam pametnog mobitela tek je bio u povojima, mobilna industrija sastojala se od šarenog kolaža operativnih sustava, modela koji su se prodavali na temelju tek jedne aplikacije ili funkcije te mobitela skrojenih po mjeri točno segmentirane publike. Primjerice, Sony Ericssonova linija K mobitela bila je namijenjena foto entuzijastima, a W serija ljubiteljima glazbe. Tijekom prilagođavanja novim zahtjevima tržišta Sony Ericsson je nekoliko puta pokušao progurati koncept Walkman pametnog mobitela; sjećamo se prvog modela W800i koji je požnjeo veliki uspjeh. Xperia E1 novi je pothvat u tome smjeru. Straga se nalazi snažan i velik zvučnik koji je zaista glasan; u našem laboratoriju izmjerili smo čak 102 dB glasnoće. Donosimo opširan review / recenziju.

Sadržaj pakiranja

U paketu smo dobili mobitel, slušalice, punjač i microUSB kabel duljine točno 100 centimetara. Sasvim standardno za Android uređaje.

Ergonomija, dizajn i izrada

Sony Xperia E1 prati, u zadnje vrijeme, uobičajen dizajnerski obrazac Xperia mobitela. Pravilan, pravokutni oblik sa zaobljenim rubovima i debelim kućištem ugodno leži u jednoj ruci, a dobar osjećaj korištenja mobitela podupire raspored tipaka. Na sredini desne strane nalazi se tipka za paljenje/gašenje te pojačavanje/stišavanje zvuka. S lijeve strane nalazi se utor za microUSB kabel, na poleđini mobitela mjesto su našli zvučnik jačine 100 dB i kamera zgodno udubljena u poklopac, a na gornjoj strani vidi se 3,5 mm utor za slušalice te Walkman tipka.

 

Iako izgleda cool i omogućava vam instantnu reprodukciju zadnje odabrane pjesme, Walkman tipka će se povremeno i „sama od sebe“ aktivirati ukoliko, na primjer, mobitel držite u džepu uskih hlača. Za takvo nešto tipka mora biti pritisnuta dvije sekunde, bez prekida, dok je ekran zaključan.

 

Još bismo samo napomenuli što se skriva ispod poklopca - utor za microSD karticu te baterija ispod koje se nalazi utor za SIM karticu (u prodaji bi trebao biti dostupan i dual SIM model, no mi ga nismo dobili na test). Na test smo dobili E1 u ljubičastoj (Purple) boji kućišta.

Ekran i tipkovnica

4-inčni ekran rezolucije 800x480 piksela ima gustoću piksela od 233 ppi. Zbog TFT ekrana, koje Sony uporno gura, i izostanka mogućnosti za poboljšanje slike (BRAVIA engine), mobitel ima slabije kutove gledanja, ispranije boje te slabiju vidljivost. Unatoč tome, zadovoljni smo responzivnošću. Rekli bismo kako sve ovo spada u cjenovni rang u kojem se mobitel nalazi.

 

Kod naizgled standardne Android tipkovnice jako nam se svidjela mogućnost mijenjanja rasporeda tipki (dodavanja smajlića, točke i zareza, brojeva i simbola na dugi pritisak).

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Sony Xperia E1 prema specifikacijama radi na 4.3 verziji Androida (Jelly Bean), s prilagođenim vlastitim sučeljem. Sučelje kao da kopira hardverske postulate dizajna - čisti uglasti oblici nalaze se u sučeljima mnogih Sonyevih, ali i Googleovih prilagođenih aplikacija.

 

Ekran za otključavanje omogućuje vam da automatski pokrenete kameru ili neku drugu omiljenu aplikaciju, a malo duži dodir na jedan od sedam početnih ekrana daje pristup postavljanju widgeta, prečaca i tema. Za gašenje nepotrebnih aplikacija koje gutaju resurse uđete u multitasking izbornik i samo ih trebate povući (swipeati) na desnu stranu. Ova brza funkcija itekako će vam biti potrebna jer je mobitel, općenito, malo sporiji u radu, pogotovo kad je pokrenuto više od desetak aplikacija.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacije Kontakata i Telefona su međusobno spojene što smatramo izrazito praktičnim. U izborniku Telefona imate sve na jednom mjestu (ekranu) - popis poziva smješten je na gornjem, a numerička tipkovnica na donjem ekranu. S istog ekrana možete filtrirati popis poziva, ali i maknuti numeričku tipkovnicu. Jedino što je u ovom segmentu pomalo razočaravajuće je sama kvaliteta poziva.

 

Kontakti su prilično standardna aplikacija. Nove osobe možete uvesti sa SIM kartice ili računa s društvenih mreža, dodavati im razne opise te svrstavati u Grupe i Favorite.

 

Osim Google+, sve ostale društvene mreže kojima se služite morat ćete skinuti u Play trgovini ili posjetiti putem internetskog preglednika.

E-mail i poruke

Gmail izgleda standardno, kao na svim Android mobitelima, dok su poruke i obična e-pošta uljepšane u odnosu na originale. U porukama, ispod okvira za umetanje teksta, imate četiri widgeta za dodavanje priloga (album, kamera, zvuk, lokacija), a u mail aplikaciji možete pregledavati poruke kao u Gmailu - swipeanjem s lijeva na desno i obratno. Također, prilikom pregledavanja mailova, putem dodatnog donjeg izbornika odmah možete odgovoriti ili proslijediti mail.

Procesor, memorija

Qualcommov MSM8210 1,2 GHz dvojezgreni procesor, zajedno s 512 MB RAM-a omogućava pomalo usporeni rad mobitela, na kojem su trzanje ekrana pri swipeanju te čekanje od par sekundi da se pojavi početni ekran aplikacije uobičajena pojava. Još 512 MB zasigurno bi omogućilo ugodan rad. Naravno, tada bi ovaj mobitel bio i u drugom cjenovnom razredu, daleko većem od cijene po kojoj se E1 može nabavit.

 

Od interne memorije slobodno je 2 GB, no prostor se može nadograditi microSD karticom. MicroSD kartica od 8 GB može se već naći po cijeni od 30-ak kuna.

Benchmark test

Na Quadrant Standard testu uređaj je postigao 5600 bodova, daleko više od Alcatelovog One Touch Mini Idola (3431). S druge strane, na Vellamo HTML5 testu (1749) i Metal testu (477) smjestio se iza Alcatelova Mini modela (1783, odnosno 493 boda). AnTuTu pokazao je 12527 bodova, 1510 bodova više od Alcatelovog One Touch Mini Idola. U praksi, kamera se u prosjeku palila za 3 sekunde, a internet preglednik za 2,6 sekundi. Uređaj nam se u prosjeku gasio za 8,1 sekundi, a palio za minutu i 28,6 sekundi (zajedno s optimizacijom aplikacija, unosom SIM-a i čekanjem signala).

Multimedija, FM radio, glazba

Glavna prednost u odnosu na druge uređaje koju sam proizvođač želi istaknuti je njegova Walkman komponenta - odličan zvuk preko slušalica i još bolji preko zvučnika. S uključenom ClearAudio+ tehnologijom prilikom reprodukcije nismo osjetili nikakve šumove, ali zato glasnoća nije bila dovoljno jaka.

 

Isto se ne može reći za zvučnik. Da, ima šumova, ali dovoljno je glasan da napokon zamijeni stare boomboxove na plaži. Kako bismo vam bolje dočarali koliko je glasan, samo ćemo reći da u prosječnom kafiću, u radijusu jednog stola (metra), može nadglasati glazbu iz zvučnika. Usto, dobro se bori i s glazbom iz šoping centara. Glasnoću smo izmjerili instrumentom koji je na ekranu pokazao vrijednost veću i od 100 dB - pikovi su išli i do 102 dB.

 

Što se reprodukcije filmova tiče, zavrtjeli smo uobičajene formate (.mkv, .avi, .mp4) na uobičajenim rezolucijama (od 480p do 1080p) i mobitel je sve osim .mkv filmova vrtio dobro.

Fotoaparat i video

Kamera od 3 megapiksela daje fotografije očekivane kvalitete koje će u uvjetima dobrog osvjetljenja prosječno izgledati, opet u rangu s cijenom od 1199 kuna. Jasno, u zatvorenim prostorima kvaliteta će pasti, a fotografije će biti zrnate i mutne (i zbog nedostatka bljeskalice).

 

Na službenim stranicama (ne i u white paperu) piše da kamera može snimati u 720p rezoluciji što je netočno. SVGA mod (800x600) je najbolje što ovaj model nudi. Sony Xperia E1 nema prednju kameru.

 

Fotografirano sa Sony Xperia E1:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1395839734.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1395839802.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1395920719.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

Set klasičnih mogućnosti povezivanja (Wi-Fi, 3G, GPS, Bluetooth) krasi ovaj mobitel.

Što se tiče samog povezivanja na Internet i iskustva surfanja, očekivano smo zumirali stranice neprilagođene mobilnom prikazu te čekali da nam se prilikom brzog skrolanja sadržaj učita. Ipak, ostali smo ugodno iznenađeni što je (Opera) preglednik radio normalno i nakon desetak otvorenih kartica.

Navigacija

Google Karte prosječnom korisniku bit će sasvim dovoljne za sve usluge lociranja i snalaženja po novim mjestima, dok ćete aplikaciju za navigaciju morati skinuti s Play trgovine.

Uredski paket

Mobitel ne dolazi s predinstaliranim uredskim paketom pa smo zato skinuli vjerni, dobri Kingsoft Office koji je funkcionirao sasvim dobro.

Organizator i alarm

Sony Xperia E1 dolazi s kalendarom koji je umnogome ljepši od onog standardnog (posebice kad uključite mjesečni pregled), no po funkcijama se neznatno razlikuje. Normalno se sinkronizira s Googleovim kalendarom.

 

Alarm uz osnovnu funkciju buđenja ima svjetski sat, štopericu i odbrojavač vremena. Zgodno je što možete podesiti ponašanje bočnih tipki kad alarm zvoni (ništa, odgoda, odbacivanje). Alarm ne zvoni kad je mobitel isključen.

Aplikacije i igre

Uređaj dolazi s dosta Sonyjevog bloatwarea te nijednom korisnijom 3rd party aplikacijom ili igrom pa ćete, po podešavanju mobitela, brzo morati skoknuti do Play trgovine i opremiti se neizostavnim inventarom - Evernoteom, Dropboxom, WhatsAppom...

 

Od igara, skinuli smo Lino, dječji platformer napravljen u Unityu, te Knack's Quest, puzzle igru u stilu Candy Crush Sage. Obje igre imale su velikih problema s padanjem broja sličica u sekundi te su na momente bile neigrive, što nas je posebno začudilo u drugom slučaju. S druge strane, Angry Birds Seasons savršeno su funkcionirali pa, iako nećete moći pokrenuti nešto zahtjevnije, barem imate nešto da ubijete dosadu.

Sony Xperia E1 cijena

Iako smo očekivali cijenu od oko 1500 kuna, Xperia E1 ima povoljniju cijenu od 1199 kuna (ožujak 2014.). Odlična cijena.

Cool faktor

Walkman tipka pored utora za slušalica koja automatski pali glazbu i LED dioda u donjem dijelu mobitela su nam cool.

Zaključak

Napokon smo dobili novi Walkman mobitel. Doduše, specifikacijama se svrstava među niži rang pa ne očekujte premium proizvod i izuzetnu brzinu rada. Ovo je ipak uređaj za nezahtjevne korisnike pametnih mobitela, koji ih većinu vremena koriste za slušanje glazbe.

 

Plus

+ dizajn

+ zvučnik

+ omjer uloženo-dobiveno

 

 

Minus

- brzina rada

- kvaliteta poziva

Konkurencija - Nokia Lumia 520

Nokijin hit mobitel ima istu količinu RAM-a te dvojezgreni procesor koji radi na 1 GHz takta, no našem recenzentu te su specifikacije bile mnogo bolje optimizirane jednostavno jer je Windows Phone daleko bolje optimiziran OS. Usto, ima 5 MP kameru, dvostruko više interne memorije (4 GB) na raspolaganju te IPS ekran iste rezolucije. Ipak, Nokia Lumia 520 ima manji kapacitet baterije - 1430 mAh (u odnosu na 1750 mAh). Nokia Lumia je jeftinija za 100 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1395845824.jpg

Konkurencija - Alcatel One Touch Idol Mini

Alcatelova Mini perjanica također ima 512 MB RAM-a te sličan 1,3 GHz procesor što, i u ovom slučaju, rezultira usporenijim radom. I po ostalim karakteristikama ova dva mobitela su tu negdje. Alcatel One Touch Mini ima nešto veći ekran (4,3 inča), no zato manju gustoću piksela (227 ppi), ima 5 MP kameru, ali zato baterija ima 50 mAh manje. Alcatel One Touch Idol Mini skuplji je za 100 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1395845871.jpg

 

 

 

Komentari

on53

15. siječnja 2016 - 14:45 Prijavi neprimjeren komentar

molim vas da mi kažete zašto mi prilikom svakog poziva na ekranu piše:greška u dohvačanju kontakta,imam xperia E1

jaa1

27. ožujka 2015 - 19:09 Prijavi neprimjeren komentar

uključie li funkciju za slabovidne osobe onda blokira

Dominik

23. travnja 2014 - 21:30 Prijavi neprimjeren komentar

Malo je glupavo zato sto nema prednju kameru i zato sto igrice stekaju... :P

Odgovori