Testovi mobitela

SONY Xperia M2

Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2 Xperia M2
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 02-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / HSDPA
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 139,7 x 71,1 x 8,6
Masa uređaja (g) 148
Operativni sustav Android 4.3 Jelly Bean
Chipset Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 305
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,8
Rezolucija ekrana 540 x 960
Tehnologija ekrana TFT
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 229
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 0,3 megapiksela (640 x 480)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2300
Vrijeme razgovora 2G (h) 13
Vrijeme čekanja 2G (h) 588
Vrijeme razgovora 3G (h) 14
Vrijeme čekanja 3G (h) 633
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno HTML 5, SNS integracija, Scratch-resistant glass
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 24
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 8495
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1800 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Premium srednja klasa
Autor: Ivan Luzar

Xperia M2 u srednju kategoriju donosi neke karakteristike koje rado viđamo na flagshipovima

Sony je nakon nezanimljivog prethodnika, Xperije M, uložio mnogo truda te nas s novim modelom Xperia M2 ugodno iznenadio. Uređaj je inače predstavljen u Barceloni u veljači na Mobile World Congressu, što dovoljno govori o važnosti ovog uređaja za Sony. Ipak, neke stvari podsjećaju da se ovdje radi o uređaju srednje klase. Donosimo opširan test / recenziju.

Sadržaj pakiranja

Sony Xperia M2 zapakirana je u jednostavnu bijelu kutiju, nešto veću nego po Sonyjevom običaju, a u njoj pronalazimo samo punjač i USB kabel dužine 100 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Xperia M2 budi dobra sjećanja na Sonyjev flagship za 2013., na Xperiu Z. Gotovo jednakih veličina, M2 ergonomski i po dizajnu djeluje kao evolucija Sonyjevog premium mobitela. Prednja i stražnja stranica su od neogrebivog Gorilla Glassa, no ovoga puta izostala je Sonyjeva tvornička folija koja bi trebala dodatno štititi površine. Velika neiskorištenog prostora ispod i iznad ekrana su ostale. Iako na prvu M2 djeluje vodootporno kao i drugi Sonyjevi modeli, M2 ipak to nije, poglavito zbog nedostatka pokrova s brtvom oko microUSB utora koji se smjestio s lijeve strane uređaja.

 

Donja strana uređaja je gotovo prazna, no nalazimo rupu za provlačenje vezice, kakve nalazimo još samo na pokojem Sonyjevom modelu. Na gornjoj stranici smjestio se samo 3,5 mm audio utor. S desne bočne strane nalazimo pokrov koji zauzima gotovo polovicu dužine uređaja ispod koje nalazimo sakrivene utore za microSIM, microSD karticu, reset tipku i indikator vlage kakav često viđamo na vodootpornim Sonyjevim modelima. Podno pokrova nalazimo i Sonyju tipičnu srebrnu tipku za otključavanje, a podno nje tipke za reguliranje glasnoće zvuka, dok skroz na dnu nalazimo tipku za kameru. Navigacijske tipke podno ekrana nema, budući da se nalaze unutar samog prikaza na ekranu. Iznad ekrana i Sonyjevog logotipa nalazimo zvučnik, s njemu lijeve strane notifikacijski LED, a s desne VGA kameru.

 

Xperia M2 leži vrlo dobro u ruci, a dodatno smanjeni ekran spram Xperije Z poboljšava ergonomiju, budući da prst ne treba toliko protezati kao na uređajima s većom dijagonalom. Izrada je ponovno Sonyju tipična, vrhunska. Nigdje nismo primijetili pucketanja, niti nepreciznosti u proizvodnji te bismo lako mogli zaključiti da se po kvaliteti izrade ovdje radi o premium uređaju, a ne o uređaju srednje klase.

Ekran i tipkovnica

4,8-inčni qHD TFT (960x540 piksela) u usporedbi s drugim ekranima djeluje pomalo neoštro. Nategnuta dijagonala za ovu rezoluciju rezultira i s oko 229 piksela po inču, što je daleko od magičnih 300 ppx-a koji slove kao granica optimalne rezolucije. Boje na nižim stupnjevima osvjetljenja djeluju pomalo plavičasto, dok se na višim stupnjevima prikaz poboljšava, ali plava nijansa i dalje ostaje. Kutovi gledanja su vrlo dobri, no reflektivnost prednje površine pri oštrijim kutovima gledanja ponekad prikrije prikaz. Vidljivost na suncu je dobra, ali samo na najvišem stupnju osvjetljenja.

 

Tipkovnica je također stari znanac s drugih Sonyjevih modela te od naprednijih funkcija ima predviđanje unosa i ispravak, posebnu tipku za emotikone te 3 promjenjive teme, između sive i bijele. Preciznost touchscreena je vrlo dobra pa smo s tipkovnicom na Xperiji M2 vrlo malo griješili.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Već pomalo vremešni Android 4.3 Jelly Bean doživio je podosta promjena, koje smo već imali prilike vidjeli na Xperiji Z1. Androidu dominantna crna pozadina zamijenjena je Sonyju tipičnoj bijeloj boji, koja prožima cijeli sustav, osim na nekoliko dijelova poput notifikacijskog prostora. Dostupno je i 6 tema, koje mijenjaju boju naglašavanja, kao npr. plava ili narančasta. Dodatne teme dostupne su putem Sony Select app storea, koji pak preusmjerava na Google Play Store na kojem se nalaze dodatne teme, koje su često i naplatne.

 

Navigacijska i notifikacijska traka ponekad su i prozirne, poglavito na standardnom Sonyjevom launcheru. Korištenjem pak drugih launchera, prozirnost nestaje i njihov izgled prelazi u sivu boju koja je prisutna i kroz ostatak sustava. Standardni launcher dozvoljava 7 kartica, na koje se može smjestiti 16 ikona u raster 4x4. Potpuni popis aplikacija moguće je sortirati prema vlastitom redoslijedu, abecedi ili pak prema najčešće korištenima.

 

Brzina rada je dobra, no imali smo i fluidnijih iskustava. Zastajkivanja nisu česta, no dogode se pri većoj količini obrađivanih podataka, kao npr. u imeniku s više od 300 kontakata ili u aplikaciji poruka s više od 2000 SMS-ova. U ostatku sustava rad je zadovoljavajuće brz, s tek malo duljim učitavanjima na zahtjevnijim aplikacijama poput Google Chromea.

 

Sony Xperia M2 uključuje se za 24 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i aplikacija za pozive ponovno su integrirani u jednu aplikaciju, kojom se može pristupati s dvije odvojene ikone, posebne za imenik, a posebne za pozive. Ove aplikacije su također tipičnog Sonyjevog bijelog dizajna te sinkroniziraju kontakte s Google i računima društvenih mreža. Aplikacija također podržava i prediktivni unos za koji je dovoljno unijeti samo nekoliko prvih brojeva ili slova određenog kontakta.

 

Od društvenih mreža predinstalirane nalazimo aplikacije za Facebook i Google+, dok Sonyjev Socialife objedinjuje račune s Facebooka i Twittera u jednu aplikaciju s jedinstvenim pregledom novosti. Aplikacije za druge društvene mreže poput LinkedIna dostupne su na Google Play Storeu.

E-mail i poruke

Androidu tipično, nalazimo Googleov Gmail i Androidovu aplikaciju za ostale poslužitelje e-mailova. Bitnijih razlika spram nekih manjih promjena u dizajnu aplikacije nema, dok obje rade vrlo dobro, bez propuštenih e-mail poruka.

 

Aplikacija za SMS poruke u tipičnoj je Sonyjevoj maniri koja se ne razlikuje, osim po izgledu, od one standardne Androidove. Poruke se klasično slažu prema primatelju, a sortiraju vremenski.

Procesor, memorija

Qualcommov Snapdragon 400 kuca s 4 jezgre na 1,2 GHz, a uparen je s Adreno 305 grafičkim procesorom. RAM memorije ima 1 GB, što je česta kombinacija uz Snapdragon 400 procesor.

 

Od 8 GB ugrađene memorije, korisniku je dostupno okruglih 5 GB, od kojih je oko 4 GB slobodno nakon instalacije temeljnih Sonyjevih programa. Memorija je i proširiva microSD karticama, maksimalnog kapaciteta do 32 GB.

Benchmark test

Brzinu Xperije M2 testirati smo putem Quadranta i Vellama. Quadrant Standard M2 daje 8495 bodova, čime zauzima prvo mjesto, ispred HTC One X-a. Vellamo pak daje M2 1604 bodova za HTML5/browser dio testa, čime se smjestio mjesto ispod Motorole Droid Razr i. Procesorski dio pak M2 polaže sa 727 bodova, te time zauzima mjesto između Motorole Droid Razr i, te Samsunga Galaxy S3.

Baterija i trajanje

Nezamjenjiva baterija od 2300 mAh u kombinaciji sa skromnijim zaslonom i štedljivijim procesorom daje dobre rezultate, pa smo stoga s Xperijom M2 postizali dobre rezultate autonomije. Našim korištenjem od oko sat vremena razgovora, 30 minuta slušanja glazbe i oko sat vremena surfanja, na kraju dana imali bismo između 20-30% preostalog kapaciteta baterije.

 

Međutim, s uvijek uključenim Sonyjevim Stamina načinom postizali smo odlične rezultate, u kojima nam kapacitet baterije nije pao niti 1% unutar sat vremena tokom mirovanja. No danak za Stamina način je velik, budući da su sve pozadinske aplikacije (osim glazbenog svirača i FM radija), Wi-Fi i mobilni prijenos podataka isključeni. Srećom, Stamina način se može konfigurirati da se pali pri određenom preostalom kapacitetu baterije, što je po našem sudu mnogo prikladnije za smartphone.

Multimedija, FM radio, glazba

Sony ponovno nije štedio pa na Xperiji M2 nalazimo pregršt multimedijskih aplikacija. Uz Googleovu Glazbu za Play, nalazimo Sonyjev Walkman, Album i preglednik video datoteka te Filmovi. Sve 3 aplikacije su poznate od ranije te dijele neke naprednije funkcionalnosti poput mogućnosti streamanja sadržaja s računala unutar WLAN-a na M2. Reproduciranje datoteka sa samog uređaja ili pak s računala unutar Wi-Fi mreže radilo je jednako dobro, bez ikakvih problema, s tek ponekim bufferingom ili duljim učitavanjem na početku izvođenja s računala.

 

Kvaliteta reprodukcije zvuka preko zvučnika je dobre kvalitete, no zvučniku nedostaje jasnoće na visokom volumenu zvuka. Zanimljiv dodatak pri reprodukciji unutar Walkman aplikacije je sakrivena LED dioda koja se pali podno ekrana u boji koja trenutno odgovara pozadini Walkmana. Iako reprodukcija i full HD video zapisa u visoko kompresiranom .mkv formatu nije problem, kvaliteta gledanja je lošija zbog nešto lošijeg ekrana niže rezolucije.

 

Budući da u paketu nismo dobili slušalice, kvalitetu reprodukcije isprobali smo koristeći Sonyjeve MDR-EX10LP in-ear slušalice. Kvaliteta reprodukcije je bila dobra, s izraženim basovima i jasnim tonovima na visokom stupnju glasnoće, no najviši stupanj glasnoće nekima bi mogao biti pretih. Za reprodukciju FM radija potrebno je spojiti slušalice, a FM radio radi očekivano dobro, s tek nekoliko naprednijih funkcija poput memoriranja postaja i RDS-a.

Fotoaparat i video

Stražnja kamera od 8 megapiksela je standard srednje klase. No međutim kamera na M2 je nešto niže kvalitete, s podosta šuma čak i pri dobrom osvjetljenju. Boje na slikama su i dobro pogođene, no neoštrina i šum podosta kvare dojam. Samo slikanje i fokusiranje se obavlja vrlo brzo, dok se sučelje kamere pali unutar 2 sekunde, bilo da smo pokrenuli preko locksreena, tipke za fotkanje ili pak preko ikone aplikacije kamere. Sama pak aplikacija je istovjetna onima s najjačih Sonyjevih modela pa unutar nje nalazimo pregršt naprednih funkcija poput panorame, fotografiranja više fotografija u nizu, virtualnih scena koje na fotku nadodaju dinosaure te s nekoliko slikovnih, umjetničkih efekata.

 

Snimanje videa moguće je u Full HD 1080p rezoluciji, no popraćeno je također nedostacima slikanja, visokim šumom. Prilagođavanje promjenama osvjetljenja je dobro, očekivano za ovu klasu, no izduživanja objekata pri pokretu su pomalo razočaravajuća. Iako smo imali uključeni SteadyShot, koji bi trebao smiriti snimku i smanjiti izduživanja, on je upravo imao kontraefekt. Pripisali bismo to vjerojatno preslabom čipsetu za tako naprednu i zahtjevnu funkciju.

 

Prednja kamera je samo VGA rezolucije te može poslužiti samo za poneki video razgovor. Ona također kao i stražnja kamera pati od visokog šuma i sporog prilagođavanja promjeni osvjetljenja.

 

Fotografirano sa Sony Xperia M2:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404399110.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404399456.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404404874.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

Xperia M2 posjeduje sve moderne načine povezivanja, među kojima su LTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, NFC te DLNA za prijenos slike na televizor.

Za pregledavanje Interneta predinstaliran nalazimo samo Googleov Chrome koji radi više manje standardno, s tek malo duljim prvim učitavanjem kojeg pripisujemo procesoru. Funkcionalnost mu je jednaka kao i na drugim modelima, no čitljivost je nešto niža pri sitnijem tekstu, zbog čega smo češće morali zumirati kako bismo lakše pročitali tekst.

Navigacija

Uz Googleove karte i navigaciju, na Xperiji M2 nalazimo i probnu verziju Garminovog Navigona Europe, čije karte teže 0,92 GB, a Hrvatska je na njima dobro pokrivena. Probna verzija ima punu funkcionalnost, no ističe za 30 dana, nakon čega joj puna cijena iznosi 82 američka dolara. Instaliranog nalazimo i Xperia Wisepilot koji koristi OpenStreetMaps, a za glasovno navođenje traži 1,95 američkih dolara mjesečno.

Uredski paket

OfficeSuite 7 nalazimo kao i kod drugih Sonyjevih modela. Sama aplikacija nema problema s otvaranjem tipičnih uredskih datotečnih formata, no njihovo pregledavanje ipak nije toliko ugodno kao na drugim uređajima veće razlučivosti ekrana. Na tekstualnoj datoteci često smo morali zumirati, budući da je sitniji tekst bio teže čitljiv.

Organizator i alarm

Osim Sonyjevog ušminkavanja, kalendar instaliran na M2 nije doživio promjene spram Androidovog standarda. Unosi se sinkroniziraju s Gmail računima i društvenim mrežama, a pregled je moguć prema danu, tjednu, mjesecu, godini i rasporedu unosa.

 

Aplikacija za alarm i sat osim alarma sadrži i svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje, a izvedivo je konfiguriranje više alarma kojima je pak moguće podesiti ponavljanje.

Aplikacije i igre

Predinstaliranih aplikacija ima mnogo, među kojima nalazimo neke Sonyjeve, ali i neke s Google Play Storea. Među Sonyjevim posebno se ističu Sonyjev TrackID, Socialife, Sony Select (Sonyjeva trgovina aplikacijama), te SideView za upravljanje Sonyjevim televizorima. Od ostalih nalazimo Box (koji daje 50 GB cloud pohrane), Evernote te McAfee Security.

 

Predinstalirane igre ne nalazimo, no s Google Play Storea skinuli smo FIFA 14 s kojom nismo imali većih problema, osim nekoliko usporenih animacija pri učitavanju.

Cijena za Sony Xperia M2

Cijena uređaja u slobodnoj prodaji iznosi 1.800 kuna, što je i više nego fer ponuda s obzirom na specifikacije i razinu izrade.

Cool faktor

Elegantan, premium dizajn i izrada zasigurno ističu M2 spram konkurencije u istoj cjenovnoj kategoriji.

Zaključak testa

Kvalitetom izrade i premium dizajnom poznatim od prošlih flagshipova, pomalo je teško povjerovati da se kod M2 radi o uređaju srednje klase, pogotovo kada se uzme u obzir kakav je bio prethodnik, Xperia M, zaključujemo našu recenziju / review. Xperia M2 ne ostavlja dojam da se radi o samo osvježenom prethodniku koji hvata specifikacije konkurencije već se stječe dojam kako se radi o kompletno novom modelu, entry level premium uređaju, cijene srednje kategorije. Nedostataka na M2 naravno ima, poglavito lošiji ekran i kamera, no kvalitete M2 uparene s odličnom cijenom čine ovu Xperiju vrlo atraktivnim modelom, jednim od boljih do sada.

 

Plus

+ Dizajn

+ Kvaliteta izrade

 

Minus

- Ekran

- Kamera

Konkurencija - LG G2 Mini

LG G2 Mini jednaku rezoluciju ekrana pakira u neznatno manji ekran (4,7 inča), zbog čega je i oštrina neznatno veća. No međutim, kvaliteta prikaza na LG-ju je osjetno bolja. Jednaka kombinacija procesora, RAM memorije i interne pohrane, na LG-ju je uparena s nešto jačom baterijom (2440 mAh). Jednake specifikacije još nisu iscrpljene pa im i kamere broje 8 megapiksela i gotovo su podjednake kvalitete. LG G2 Mini dostupan je po višoj cijeni od 2.999 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404404937.jpg

Konkurencija - Samsung Galaxy S4 mini

Umanjeni prošlogodišnji Samsungov flagship donosi jednaku rezoluciju, no na osjetno manji ekran (4,3 inča), čime Samsungov Super AMOLED ekran ima veću oštrinu. Snapdragon 400 čipset na S4 mini broji 2 jezgre manje, ali s nešto višim taktom od 1,7 GHz, no s 1,5 GB RAM memorije spram Sonyjevih 1 GB. Kamere su jednake te broje 8 megapiksela, no malu prednost glede kvalitete dajemo Samsungu. 1900 mAh baterije na Samsungu upareno s rastrošnim AMOLED ekranom daju osjetno nižu autonomiju nego Xperiji M2. Samsung Galaxy S4 mini dostupan je po cijeni od 2.299 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404405000.jpg

 

 

 

Komentari

Simba

03. studenog 2016 - 21:13 Prijavi neprimjeren komentar

Poštovani!

Zanima me gdje se može zamijeniti baterija na uređaju M2 i koliko košta baterija sa zamijenom?

iljja

13. kolovoza 2016 - 15:41 Prijavi neprimjeren komentar

Poštovani,za navedeni model m2 gdje mogu naručiti lcd ekran.Dali bi mogao sam promjenit.lp

Nuki

29. rujna 2015 - 12:00 Prijavi neprimjeren komentar

Sony Xperia M2 što znači nezamjenjiva baterija,u slučaju da strada da se nemože kupit nova i zamijeniti?
HVALA!!!

Odgovori