Testovi mobitela

SONY Xperia Z1

Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1 Xperia Z1
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2013
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / HSDPA
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 144 x 74 x 8,5
Masa uređaja (g) 170
Operativni sustav Android 4.2 Jelly Bean
Chipset Qualcomm MSM8225Q Snapdragon 200
Procesor Krait
Frekvencija procesora 2,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1080 x 1920
Tehnologija ekrana TFT
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir TFT
Pikseli po inču (ppi) 441
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 20,7 megapiksela (5248 x 3936)
Rezolucija prednje kamere 1,6 megapiksela (1536 x 1024)
Bljeskalica LED
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
NFC Da
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3000
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 31
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 21286
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 5.999 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Jesensko ruho
Autor: Ivan Luzar

Nasljednik proljetnog flagshipa Z, Xperia Z1 donosi mnogo promjena, no mnogo toga je i slično. Jesu li promjene na bolje, saznajte u nastavku teksta.

Jesenski Sonyjev flagship donosi osvježeni čipset, poboljšani bateriju, ekran i metalni obrub kućišta, no ono što plijeni većinu pozornosti je kamera rezolucije 20,7 megapiksela i senzor veličine 1/2.3“.

Sadržaj pakiranja

Sony Xperia Z1 zapakirana je u crno-bijelu kutiju sa slikom uređaja, a u njoj pronalazimo punjač i USB kabel dužine 100 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Xperia Z1 uvelike podsjeća na proljetni Z, no nikako ih se ne može zamijeniti. Z1 djeluje kao da je netko na Z postavio metalnu ovojnicu debljine 2 mm sa svih strana. Time uređaj postaje duži, širi i deblji, no najzamjetnije je povećanje u masi (170 g). Naš testni uređaj je bijele boje, pa na samom uređaju nalazimo ukupno 3 boje kućišta, crnu na prednjoj strani, sivu na obrubu i bijelu pozadinu. Iako se na prvi pogled ne može pretpostaviti koja je veličina ekrana budući da je prednja strana crna, uključeni ekran eksponira podosta neiskorištenog prostora na prednjoj plohi. Tako i iznad i ispod ekrana nalazimo i više od 1 cm nedovoljno iskorištenog prostora.

Očigledno je naglasak na dizajnu. Gornja polovica je ipak bolje iskorištena te sadrži Sonyjev logo i prednju kameru, no donja strana zbog nedostatka kapacitivnih tipaka izgleda previše prazna. LED dioda vješto je skrivena u zvučniku za pozive, slično kao i na HTC-ovim modelima, no za razliku od HTC-a, na Z1 notifikacijsko je svijetlo vrlo izraženo budući da se reflektira na cijelu površinu zvučnika. Matirani metalni obrub koji je često hladan na dodir također je podosta sklizak, pa bez većeg oslonca na stražnjoj strani ne stiče se dojam sigurnosti. Unatoč tome, izrada je tipična Sonyju – vrhunska. Nismo primijetili nikakvo škripanje niti izvijanje, no nismo previše oduševljeni pokrovima ulaza.

Pokrovi na lijevoj strani koji pokrivaju microUSB utor i microSD utor te desni koji pokriva utor za SIM karticu djeluju puno labavije nego na Z, te imaju manju brtvu koja zaštićuje sam ulaz. Unatoč tome, Sony je sa Z1 uspio izboriti nešto bolji IP58 certifikat vodonepropustnosti i otpornosti na prašinu. Veliki napredak spram Z je dodatak fizičke tipke za kameru, čiji je nedostatak na Z zbog tankoće kućišta činio slikanje nezgrapnim. Tipka za otključavanje je na istom mjestu kao i na Z, no ona je sada nešto manja i ispupčenija, dok je pokrov sa 3,5 mm audio ulaza potpuno nestao, ali je vodootporan.


Maleni zvučnik sa Z također je zamijenjen, pa tako na Z1 zvučnik pokriva gotovo cijelu donju stranicu. Na stražnjoj stranici, osim velike leće kamere i Sonyjevog tj. Xperijinog logotipa ne nalazimo ništa, što je velik pomak u dizajnu. Prethodnik je bio preplavljen ID bojevima i oznakama certifikata koji su uvelike narušavali „clean slate“ dizajn. Clean slate dizajn na žalost i na Z1 ne ostaje neiskvaren.

U oči bode priključak za baznu stanicu sa lijeve strane, koji pri prvom pogledu izgleda kao da su otpale tipke za reguliranje glasnoće. Pomalo zagonetno, i prednja i stražnja strana uređaja su zaštićene folijom koja sprječava pucanje ekrana pri padu. Iako je to opravdani razlog za stavljanje folije, ta se odluka čini pomalo besmislenom kada se u obzir uzme da je folija ogrebiva, a sam ekran nije. Zbog toga su na našem testnom uređaju već primjetne neke sitnije ogrebotine, no bijela pozadina ih kao i zamašćivanja, vješto skriva.

Ekran i tipkovnica

Nešto lošiji ekran na Z-u Sony pokušava ispraviti s novom Triluminos display tehnologijom i novim X-Reality Engine koji zamjenjuje Mobile Bravia 2 Engine. U direktnoj usporedbi, razlike su najočitije samo pri 100% osvjetljenju. Već pri 50% osvjetljenja, prikazi na ekranima su gotovo podjednaki. Prava prednost novog panela leži u kutovima gledanja koji su višestruko poboljšani, no i dalje su IPS i AMOLED ekrani za par koplja bolji, s tim da su nam na Z1 vjernije boje nego na AMOLED-u. Rezolucija i veličina su ostale iste, Full HD i 5 inča. Vidljivost pri suncu je dobra i na nižim stupnjevima osvjetljenja, no kako to već često biva, najbolji prikaz je na 100% osvjetljenju.

 

Tipkovnica je vrlo dobra te nudi pregršt naprednih funkcija. Moguće je birati između 3 presvlake i 3 konfiguracije te je unos moguć i povlačenjem (swypeom). Hrvatski jezični paket za ispravke grešaka dobro ispravlja greške.

Operativni sustav, procesor, sučelje i brzina rada

Android 4.2.2 Jelly Bean promijenjen je u skladu s najnovijim Sonyjevim dizajnerskim crtama koje smo vidjeli već na Xperiji Z Ultra. Androidova dominantna crna boja je zamijenjena bijelom u svim sistemskim menijima. No, međutim, u menijima ostalih aplikacija dominanta boja je i dalje crna. Navigacijska i notifikacijska traka su također izmijenjene i sada su prozirne, no samo unutar nekih Sonyjevih aplikacija. Sve druge aplikacije dobivaju standardne crne trake.

 

Launcher može maksimalno imati 7 kartica i raster 4x4 ikona. Prostor između ikona je podosta velik pa bi i 5x5 raster bio adekvatniji, poput docka koji sadrži 5 ikona. Unutar popisa svih aplikacija koji je također 4x4 rastera, dodana je dodatna stranica koja se otkriva pomicanjem u lijevo te je na njoj moguće promijeniti sortiranje ikona.

 

Brzina navigacije uređajem je odlična, 2,2 GHz Qualcomm MSM8974 Quad Core (Snapdragon 800) i Adreno 330 grafički podsustav su trenutni vrh. Nismo primijetili niti jedno zastajkivanje, makar izvršavali i teže zadatke. Istovremeno smo imali pokrenute 2 zahtjevne igre te smo kopirali datoteke preko WLAN mreže, no Xperia Z1 nije niti trepnula. Vrijeme uključivanja je također dobro, te iznosi 31 sekundu.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Tipično Androidu, imenik i aplikacija za pozive vezani su u jednu aplikaciju, a imenik se sinkronizira s Google računom. Kvaliteta poziva je uvijek bila na vrhunskoj razini, no primijetili smo veće zagrijavanje uređaja pri dužim pozivima. Sugovornici su nas uvijek dobro čuli, no zamijetili smo nešto manji prijem signala spram drugih uređaja, vjerojatno zbog metalne ovojnice samog uređaja. Jakost zvuka iz oba zvučnika, prilikom razgovora i slušanja glazbe primjetno je veća nego na Xperiji Z.

 

Predinstalrian nalazimo Facebook i Google+, dok su druge aplikacije društvenih mreža dostupne na Google Play Storeu. Socialife je također dobro poznat s ostalih Sonyjevih modela, te se u njega mogu konfigurirati RSS news servisi i društvene mreže poput Twittera i Facebooka.

E-mail i poruke

Googleov Gmail i standardna Androidova e-mail aplikacija su stari znanci tipični za gotovo svaki Android uređaj. Shodno tome, rade gotovo jednako dobro na svima. Poruke su nam stizale uvijek na vrijeme, gotovo trenutno kao i na stolno računalo, ponekad i prije. SMS poruke se sortiraju, također tipično Androidu, po primatelju i kronološki, te ova aplikacija, osim promjene boje navigacijske i notifikacijske trake ne nudi nikakvu naprednu funkciju.

Procesor, memorija

2,2 GHz Qualcomm MSM8974 Quad Core (Snapdragon 800) i Adreno 330 grafički podsustav,  kombinacija je koju smo već vidjeli na Xperiji Z Ultra, ali i na LG-ju G2. Ova kombinacija trenutno slovi za najjaču moguću kombinaciju, što se i odrazilo na odlične rezultate u benchmarkovima.

 

16 GB interne memorije, od kojih je 11,7 GB dostupno korisniku, minimum je koji mora imati flagship. Ovo je ujedno i jedina memorijska opcija na Z1, no memoriju je moguće proširiti microSD karticama maksimalnog kapaciteta do 64 GB.

Ugrađenih 2 GB RAM memorije također je minimum za flagshipove u 2013.

Baterija i trajanje

3000 mAh na prvu zvuči odlično, kada se u obzir uzme da je prethodnik imao „samo“ 2330 mAh. No, u praksi, 3000 mAh ostaje puka brojka na papiru. Povećanje izdržljivosti baterije je minimalno te se na aktivnom korištenju dobiva oko 30 minuta više, negdje oko 4 sata kontinuiranog korištenja. Umjerenijim korištenjem od jednog sata poziva, jednog sata slušanja glazbe i oko sat i pol surfanja Internetom i dopisivanja preko IM servisa, baterija izdrži 1 dan, s oko 20% kapaciteta na kraju dana. Dvodnevno korištenje poprilično je teško postići.

Multimedija, FM radio, glazba

U području multimedije, malo je novog. Sonyjev Walkman i dalje stoji na usluzi za reproduciranje glazbe te i dalje nudi reproduciranje glazbe s nekog od računala unutar WLAN mreže, no ta računala mogu i reproducirati glazbu sa Z1. Streamanje je radilo vrlo dobro, bez ikakvih problema te s vrlo kratkim međuučitavanjima između pjesama. Kvalitetu reprodukcije smo testirali koristeći Sonyjeve MDREX10LPB slušalice budući da u paketu nismo dobili nikakve slušalice. Kvaliteta zvuka preko njih je dobra, basovi su izraženi, no ipak bismo poželjeli malo glasniju reprodukciju. Ugrađeni zvučnik je pravi napredak spram prethodnika te je on podosta bučan, makar je prekriven vodonepropusnom membranom. Unatoč veličini, pri najvećem volumenu, gubi se kvaliteta te se čuje poneko krckanje i pad dubine basova.

 

Album je također poznat, jednostavnog i funkcionalnog dizajna, s rasterskim pregledom promjenjive veličine. Slike se otvaraju gotovo trenutno, s minimalnim čekanjima tek pri uzastopnom otvaranju slika pune 20,7 megapikselne rezolucije.

 

Video zapisi se mogu reproducirati preko aplikacije Filmovi, koja poput Walkmana može učitavati datoteke s poslužitelja unutar WLAN mreže. Streamanje 1080p videozapisa .avi ili .mkv formata nije nikakav problem te njihovo izvođenje bilo s memorijeske kartice ili mreže radi besprijekorno.

 

FM radio radi samo sa spojenim slušalicama te posjeduje RDS mogućnosti čime je njegova konfiguracija vrlo jednostavna, a korištenje pregledno.

Fotoaparat i video

20,7 megapiksela i leća veličine 1/2.3“ bez dodatnog ispupčenja na kućištu djeluje impresivno. Već se golim okom može primijetiti razlika u veličini senzora spram Z, koji je na Z1 gotovo dvostruko veći. Do sučelja kamere moguće je doći na više načina, pritiskom na tipku kamere u bilo kojem trenutku, pa čak i kada je ekran isključen te preko uobičajenih prečaca na lockscreenu i unutar homescreena. U kameru se ponekad ulazi gotovo trenutno, no češće oko 1 sekunde te je kamera odmah spremna za slikanje.

 

Slike slikane u 20,7 megapikselnom modu su rezolucije 5248x3936 piksela te u 4:3 orijentaciji. Prva sljedeća dostupna veličina je 8 megapiskela, dostupna u 4:3 i 16:9 orijentaciji. Rado bismo vidjeli još koju mogućnost veličine unutar razlike od 12 megapiksela. Zanimljivo je da je 20,7 megapiksela dostupno samo u ručnom modu slikanja, dok je u automatskom modu, rezolucija ograničena na 8 megapiksela. Zaključili smo da najbolje rezultate postižemo u automatskom modu s 8 megapiksela. U tom modu slike se pohranjuju trenutno te odmah možemo nakon slikanja jedne, slikati drugu sliku, dok pri 20,7 megapiksela treba pričekati koji trenutak, no ne tako dugo da se ne bi moglo tolerirati.

 

Same slike slikane u automatskom modu su vrlo dobre. Oštrina je vrlo dobra, a boje izražene. Slikanje i u lošijim uvjetima osvjetljenja nije problem, budući da je senzor velik pa na njega prodire više svjetlosti. Time Xperia Z1 može parirati ne samo svakom point-and-shoot digitalnom fotoaparatu, već i ponekoj bridge kameri.

 

Dostupno je par naprednih funkcija poput HDR-a, no najzanimljiviji su Timeshift burst koji snima 15 slika prije pritiska okidača i 15 slika nakon pritiska, panorama te slikovni efekti. Info eye je vrlo interesantna funkcija koja radi poput Google Googlesa te bi ona trebala prepoznati objekt koji slikamo i ponuditi nam više informacija o njemu, no međutim, ne prepoznaje baš sve objekte, baš kao i Google Googles. Moguće je dodati i efekte proširene stvarnosti pa se tako mogu dodati dinosauri koji hodaju unutar slike, leptiri koji lete te razne maske koje pristaju ljudima na lice.

 

Prednja kamera broji 2 megapiksela te je jedna od boljih s kojima smo se susreli. Osim za videopozive, mogla bi i poslužiti za poneku sliku, te snimanje videa u 1080p rezoluciji.

 

Video zapise moguće je snimati u 1080p rezoluciji pri 30 sličica u sekundi te oni vrlo dobro reagiraju na promjene u osvjetljenju. Kvaliteta same slike je kao i pri fotografijama vrlo dobra. Najzanimljivija je pak mogućnost direktnog live stremanja videa sa Z1 na Facebook, bez potrebe za uploadanjem.

 

Fotografirano sa Sony Xperia Z1:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380289847.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380289848.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380290056.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

Xperia Z1 posjeduje sve bitnije protokole za povezivanje poput WLAN-a, LTE, Bluetooth 4.0, DLNA, MHL i NFC. Internet je moguće pregledavati pomoću predinstaliranog Google Chromea koji radi standardno odlično. Nismo imali nikakvih problema pri učitavanju, a i kompleksnije stranice poput našeg Mobil.hr-a učitali smo vrlo brzo. Navigacija je također vrlo fluidna i bez zastajkivanja te stranice nije potrebno zumirati zbog velike rezolucije i dijagonale ekrana.

Benchmark test

Vellamo HTML test smješta Z1 na prvo mjesto, ispred LG G2 - Z1 je dobio 2905 bodova, a G2 2888 bodova. Na Metal testu G2 je bio bolji, dobio je 1189 bodova, dok je Z1 dobio 1139 bodova.

Quadrant Standard Z1 daje 21.286 bodova, dok je LG G2 dobio 18.043 bodova.

Navigacija

Google karte na žalost ne nude glasovnu navigaciju za područje Hrvatske pa smo navigaciju pomoću GPS-a i GLONASS-a testirali koristeći besplatni MapFactor Navigator koji koristi OpenStreetMap karte, dostupan na Google Play Storeu.

Uredski paket

Tipično Sonyju, nalazimo Office Suite u free verziji, s kojim je moguće otvoriti većinu uredskih datoteka bez ikakvih problema. Njihovo pregledavanje poput pregledavanja Interneta je ugodno i pregledno zbog velike rezolucije i dijagonale ekrana.

Organizator i alarm

Aplikacija kalendara je tipična androidovska, jednostavna i pregleda te se sinkronizira s Google računima.  Pregled je moguć po danu, tjednu i mjesecu.

Alarm je integriran u aplikaciju sata te sat uz alarm nudi svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje.

Aplikacije i igre

Uz standardne Sonyjeve aplikacije koje smo već naveli, nalazimo i Track ID, McAfee Security, TV SideView za daljinsko upravljanje računalima i medijskim reproduktorima te skiciranje koje smo vidjeli na Xperiji Z Ultra.

 

Predinstalirane ne nalazimo niti jednu igru, no od dostupnih igara na Google Play Storeu, mi smo odlučili isprobati Real Racing 3 i Fifu 14. Shodno odličnom čipsetu, ove igre su radile besprijekorno, bez i najmanjeg zastajkivanja.

Cijena za Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1 je u slobodnoj prodaji dostupna za 5.999 kuna (rujan 2013.).

Cool faktor

Iako površina prednjeg dijela nije pretjerano iskorištena ekranom, ne može se ne primijetiti kako je to dizajnerski potez, a četvrtasti oblik zasigurno spada u interesantan dizajn.

Zaključak

Sony Xperia Z1 nije samo osvježenje spram prethodnika, već potpuno novi uređaj. Činjenica je da je dizajn podosta sličan, no razlike su veće nego sličnosti. Bolji čipset, bolji ekran, daleko bolja kamera, samo su neke od prednosti kojima kontriraju mane poput velike mase. Z1 je opasna konkurencija ostalim razvikanijim flagshipovima, ne samo zbog odličnog čipseta, već i zbog specifičnih prednosti poput dizajna, izrade i vodootpornosti.


Plus

 

+ Izrada

+ Brzina

+ Vodootpornost

 

Minus

 

- Povećane dimenzije spram prethodnika

Konkurencija - Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4 je fizički osjetno manji i lakši, no posjeduje ekran jednake rezolucije i dijagonale. AMOLED tehnologija nije bez mana, no prikaz spram Z1 trebao bi biti osjetno boljeg kontrasta i daleko boljih kutova gledanja. Z1 nudi superiornu kameru i nominalno veću bateriju, dok oba posjeduju quad core procesor uparen s 2 GB RAM memorije. Materijali iskorišteni u proizvodnji S4 su uglavnom plastika, dok metal i staklo na Z1 ostavljaju puno plemenitiji dojam.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380289920.jpg

Konkurencija - HTC One

Mnogo manje kućište na HTC-u nudi i osjetno manji ekran od 4,7 inča s otprilike jednakom količinom neiskorištenog prostora. Standardno, HTC One dolazi s više interne memorije (32/64 GB), no memorija nije proširiva microSD karticom kao kod Z1. Kamera na HTC-u je krenula potpuno drugim smjerom pa je rezolucija manja, a senzor veći, stoga ih je teško usporediti. Oba posjeduju quad core procesore, no chipset na Z1 je osjetno jači (Snapdragon 800 vs. Snapdragon 600).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1380289968.jpg

 

 

 

Komentari

lazar

04. ožujka 2016 - 21:18 Prijavi neprimjeren komentar

poz svima imam Z1 vec neko vrijeme i sve je ok al me nervira sto ne mogu da pojacam osvjetljenje ekrana,ustvari ne mogu ni da ga smanjim kostantno je na oko 50 % i tako non sto bez obzira sto pokusavam da mjenjam.. dali je neko ima slicne probleme i ako jeste kako ih je rjesio...u pitanju je 5.1.1 lollipop softver broj verzije 14.6.A.1.236

Cyrille

15. studenog 2015 - 13:12 Prijavi neprimjeren komentar

Pozdrav PAŽNJInTrebate sredstva hitno, vi koji ste umorni od bitaknodbačen od banaka, da ste umorni ne znate gdjenstavi glavu nakon vaših financijskih problema.Vi ste zapeli, jannaišla je žena po imenu DANICA NEVENKA poslovna ženanFrancuzi. On mi je odobren kredit u iznosu od 75.000€, a ja sam razgovarao snnekoliko kolega koji su također dobili kredite od dama, bez brige Pogotovonza mene, dobio sam prijavu bankovnim kreditima u razdoblju od 48 satinbez protokola i jansam prilično zadovoljan To više nije problem kontaktanjednostavno DANICA NEVENKA vidjeti vašu kreditnog zahtjeva novacnodobren. Email : danicanevenka@gmail.comnPS: Imate vijest svojim prijateljima, susjedima, kolegama i roditeljima.nEmail : danicanevenka@gmail.com

nana6

31. siječnja 2015 - 14:31 Prijavi neprimjeren komentar

lukica
desna strana tog dolje dijela je zvučnik,a lijeva strana je mikrofon, tek toliko da se razumijemo
model je odličan i ne bih ga mijenjala ni za 10 boljih. :)

lukica

04. lipnja 2014 - 20:28 Prijavi neprimjeren komentar

Dali vama svira i lijevi zvucnik,a ne samo desni??

miki32

23. svibnja 2014 - 22:14 Prijavi neprimjeren komentar

1 2 3

Odgovori