Testovi mobitela

SONY Xperia Z3 Tablet Compact

Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact Xperia Z3 Tablet Compact
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2014
Vrsta uređaja Tablet
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 213 x 124 x 6,4
Masa uređaja (g) 270
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801
Procesor Krait 400
Frekvencija procesora 2,50 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 330
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 8
Rezolucija ekrana 1200 x 1920
Tehnologija ekrana TFT LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 283
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 3 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 128 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8,1 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 2,2 megapiksela (1920 x 1080)
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
LTE (4G) Ima
Bluetooth Da (4.0)
WiFi hotspot Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 4500
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno IP68, Qucik Charge brzo punjenje, ANT+ podrška, geo-tagging
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 22
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 20020
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 3.199 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Tablet, Walkman, PlayStation
Autor: Ivan Luzar

Z3 Tablet Compact mnogo toga dijeli sa smartphone verzijom Z3

Dugačak, ali i opisni naziv Xperia Z3 Tablet Compact jasno ukazuje na to o čemu se radi. Na testu imamo tablet verziju Sonyjevog flagshipa, no u umanjenoj verziji uobičajenih 10,1 inča. Nakon Z2 tableta pune veličine, Sony nudi sličan proizvod, gotovo istovjetnog hardvera, ali u kompaktnijem tijelu. U nastavku testa donosimo opširan test tableta Sony Xperia Z3 Tablet Compact.

Sadržaj pakiranja

U kutiji smo pronašli USB punjač i microUSB kabel duljine 100 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Z3 Tablet Compact dijeli mnogo toga s „običnom“ Z3, no ne i u dizajnu. Sličnosti postoje na prednjoj stranici. Primjerice, jednak im je nedostatak hardverskih tipaka i stereo zvučnici, no stražnja je strana kompletno drugačija. Skliska stražnja stranica Xperije Z3 zamijenjena je matiranom, pomalo gumiranom poleđinom zbog koje Z3 Tablet Compact stabilno leži u ruci. Sam uređaj je pritom i tanji od Z3, no unatoč tome, jednako je čvrst zahvaljujući sličnoj bočnoj, metalnoj stranici.

 

Veličinom ekrana od 8 inča, Z3 Tablet Compact gotovo pa idealno leži u ruci. Nije toliko nezgrapan za korištenje kao 10,1 inčni 16:10 tableti, a razlika u dijagonali spram smartphoneova nije toliko mala kao kod 7-inčnih tableta. Možemo sa sigurnošću reći da je ovo idealna veličina za Android tablet u widescreen odnosu stranica.

 

Kao i smartphone verzije Xperia linije, Z3 Tablet Compact izrađena je perfektno. Nismo primijetili nikakav oštri rub, niti pogrešku u proizvodnji, tablet ostavlja veoma čvrst dojam, a istovremeno je neočekivano lagan. Sa samo 270 grama, Z3 Tablet Compact jedan je od najlakših tableta trenutno dostupnih na tržištu.

 

Lijevom bočnom stranicom dominira podosta ružan priključak za dock, koji kvari dizajn svih high-end Xperia još od Z1. Podno njega je veliki otvor za microSD karticu. S gornje stranice ne nalazimo ništa, no u lijevom kutu donje stranice iza pokrova se skriva i obrtvljeni microUSB utor. Zahvaljujući njemu i vodonepropusnom audio priključku na vrhu desne stranice, Xperia Z3 Tablet Compact ima i IP68 certifikat, istovjetan onome Z3. Osim 3,5 mm audio priključka na desnom boku, na sredini nalazimo i okruglu metalnu tipku za otključavanje, tipičnu još od inicijalne Xperije Z. Podno nje je pak veoma malena, ali podosta tvrda tipka za reguliranje glasnoće.

Ekran i tipkovnica

Triluminous tehnologija ekrana iskorištena je i na Z3 Tablet Compact, kao i na redovnoj Z3. Iako je razlika u kvaliteti ekrana Z3 spram Z2 bila očita, razlika Tableta spram Z3 je također očita, no u drugačijem smislu. Ekran je po kontrastu i kutovima gledanja sličniji onome na Z2. Za razliku od oba mobitela, na Tablet Compact postoji svjetlucavi odsjaj koji pod nekim kutovima pomalo mijenja boju, a najočitiji je kod bijele pozadine. No nakon nekoliko sati korištenja, oči se navikavaju, pa na koncu  svjetlucavost nismo ni primjećivali. Tek bismo pri koncentriranom gledanju ponovno primijetili promjenu boje. S 8 inča i s rezolucijom 1920 x 1200 piksela, Z3 Tablet Compact približava se magičnoj brojci od 300 ppi-a, preciznije sa svojih 283.

 

Sonyjeva tipkovnica ostala je gotovo nepromijenjena još od Z1 modela. Moguće joj je mijenjati boju iz tamno sive u bijelu, a posjeduje i mogućnost ispravljanja pogrešaka i učenja riječi. Standardno, što smo dulje tipkali na Z3 Tablet Compact, tako su i ispravci postajali točniji. U portretnoj orijentaciji, ne samo zbog 8-inčne rezolucije već i zbog lakoće uređaja tipkanje je iznimno ugodno, s vrlo malo pogrešaka, te bez zamora zapešća čak i pri duljem pisanju.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Tijekom našeg testiranja za pogonjeni Android 4.4.4 stigao je i update, koji je pak verziju Androida zadržao na 4.4.4. Radi se o updateu koji sadrži zakrpe, no za update se ipak tablet morao spojiti s računalom i Sony softverom. Android sustav je pak, tipično za Sony, prilično promijenjen, no promjene nisu previše utjecale na brzinu. Softver je gotovo istovjetan onome na Z3 smartphoneu, no razvučen u Tablet UI. Dizajn slijedi Sonyjeve smjernice pa su tako tipke za navigaciju promijenjene u Sonyjev dizajn, a uređajem kroz sve menije dominira bijela boja, za razliku od Androidove crne za KitKat.

 

Ikone na launcheru su podosta velike, a spram redovne Z3 dodani su redovi i stupci za ikone. Tako dock sada može primiti 6 ikona, a homescreen 30 ikona u rasteru 6x5. Launcher također može primiti i 7 kartica za ikone i widgete. Popis svih aplikacija može pak prikazati manje ikonica, u rasteru 4x6, koje djeluju još uvećanije od već dovoljno velikih na homescreenu. Popis aplikacija moguće je sortirati prema vlastitom redoslijedu, abecedno, prema najčešće korištenima ili pak prikazati samo one aplikacije koje smo mi instalirali.

 

U skladu s umjerenim promjenama na Androidu, brzina je rada ostala na visokoj razini. Zastajkivanja nismo ni jednom primijetili, pa čak ni u intenzivnijim aplikacijama poput igara, ili pak pri težem multitaskingu. Razgovor na Skypeu, uz plutajuću sliku sugovornika nije nimalo utjecao na brzinu pregledavanja weba ili gledanje pokojeg Youtube filmića.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Budući da pozive nije moguće primati ni upućivati s ovog tableta, imenik nema integriranu funkcionalnost pozivanja. Imenik se standardno sinkronizira s računima u oblaku, a dostupno je i konfiguriranje ICE (In Case of Emergency) kontakta, viđeno na novijim verzijama Xperia softvera.

 

Predinstalirane nisu aplikacije za društvene mreže, no Google Plus dolazi kao i na svim drugim novijim Android modelima. Sonyjev Socialife pak može objediniti vijesti s društvenih mreža i web stranica. Aplikacije za društvene mreže poput Facebooka i Twittera dostupne su putem Google Play trgovine, a one očekivano rade – veoma dobro. Zahvaljujući brzom procesoru, minimizirana su međuučitavanja i zastajkivanja u Facebooku.

E-mail i poruke

Sonyjeva aplikacija za e-mail je ustvari standardna Androidova mail aplikacija, no s promijenjenim dizajnom. U skladu s time radi vrlo dobro, gotovo jednako kao i Gmail pandan i na drugim uređajima. Gmail je također i u najnovijoj Material Design verziji koja bolje iskorištava veličinu položenog tabletovog ekrana, dijeleći prikaz u 2 stupca, jedan za popis mailova, a drugi za pregledavanje odabranog maila.

 

SMS poruke nije moguće slati ni primati, budući da nije ugrađen modul za mobilnu mrežu.

Procesor i memorija

Qualcommov Quad core MSM8974AB Snapdragon 801 čipset Z3 Tablet Compacta istovjetan je onom na Xperiji Z2, dok Z3 ima MSM8974AC verziju. Xperia Z2 ima 200 MHz niži takt, a Z3 Tablet Compact ima jednaki takt kao i Z3, 2,5GHz. Grafički procesor na sva 3 modela je isti Adreno 330. RAM memorija je također jednaka za sva 3 modela te iznosi 3 GB.

 

Od 16 GB ugrađene memorije, dostupno je oko 11,20 GB, no i od tih 11,20 GB, dodatnih 900 MB zauzimaju Sonyjeve aplikacije, tako da preostali kapacitet iznosi 10,30 GB. Memorija je pak dodatno proširiva microSD karticama maksimalne veličine 128 GB, a 16 GB verzije su dostupne već za oko 100 kn.

Baterija i trajanje

Z3 Tablet Compact ima ugrađenih 4500 mAh, koji na prvu ne zvuče toliko impresivno. Uzmemo li pak u obzir da se radi o jednom od najtanjih tableta na tržištu (samo 6,4 mm!), možemo pretpostaviti da „pod haubom“ baterija dominira većinom površine. Autonomija je relativno dobra, gotovo očekivana. Standby vrijeme, tipično tabletima, iznosi i preko tjedan dana, no najbitniji podatak, vrijeme uključenog ekrana iznosi oko 5 sati. Drugi tableti postižu bolju autonomiju, no oni su i osjetno deblji. Ipak, 5 sati aktivnog korištenja za nas je i više nego dobro, pa stoga kompromis od sat-dva manje korištenja, zbog iznimne tankoće, rado priznajemo.

Multimedija, FM radio, glazba

Dobro poznate Sonyjeve multimedijske aplikacije poput Filmova, Walkmana i Albuma nalaze se i na Xperiji Z3 Tablet Compact. Funkcionalnost im je jednaka kao i na drugim modelima. Posebice su napredne aplikacije za Filmove i Glazbu, koje skeniraju spojenu WLAN mrežu za medijskim poslužiteljima. Nađeni medijski poslužitelji, koji mogu biti standardna Windows računala, daju tada tabletu pristup pohranjenim datotekama. Neovisno o tome da li smo pregledavali sadržaj s uređaja ili pak iz mreže, reprodukcija je bila savršena, bez ikakvih zastajkivanja ili prekida, no sadržaj se sa mreže malo dulje učitavao. Zahvaljujući Full HD ekranu, gledanje filmova je ugodno, no ipak preferiramo 10,1 inčne tablete za gledanje videa. Međutim za pregledavanje pokojeg YouTube klipa, Z3 Tablet Compact odlično radi svoj posao.

 

Kvaliteta reprodukcije glazbe, ali i FM radija bila je dobra, iako uz tablet nismo dobili slušalice. Zvuk smo testirali pomoću Sonyjevih MDR-EX10LP slušalica preko kojih je bio bogat, s izraženim basovima i čistim visokim i srednjim tonovima. Volumen zvuka preko slušalica pak, bio je osrednje glasan. Međutim zvuk preko integriranih stereo zvučnika na prednjoj stranici bio je prilično glasan, iako ne kao na Z3. Kvaliteta zvuka nas nije previše oduševila. Bassovi su bili podosta slabi, a visoki tonovi nekad prenaglašeni, gotovo dovučeni do lagane distorzije.

Fotoaparat i video

Iako Z3 smartphone ima jednu od najboljih kamera koje smo ikad vidjeli na mobitelima, kamera na Z3 Tablet Compact joj nije ni blizu. Pomalo skromnih 8 megapiksela radi podosta mutne slike ispranih boja, u omjeru 4:3 dok se u omjeru 16:9 može dobiti maksimalno 6 megapiksela. Šum je također prilično visok i u osvijetljenim uvjetima, zbog čega autofokus ponekad ima problema. Debljina uređaja je očigledno platila danak slabijoj kvaliteti ugrađene optike.

Sučelje je pak istovjetno onome na Z3. Sve napredne funkcije su prenesene, pa je tako moguće dodati razne efekte slikama ili se igrati s manualnim kontrolama slike, kako bi se slika potencijalno popravila ručno. Samo pak slikanje podosta je nezgrapno, jer smo zbog veličine i tankoće teško čvrsto držali uređaj. Također bismo često lijevom rukom znali pokriti otvor kamere dok bismo pokušavali uređaj držati mirnim. Video je također pun šuma i ispranih boja, a izduživanja pri snimanju i nisu previše izražena. Veći je problem podosta sporo prilagođavanje promjenama osvjetljenja u okolini.

 

Prednja pak kamera djeluje kao da je u potpunosti preuzeta sa Z3 te radi slike veoma dobre kvalitete za 2 megapiksela. Češće smo ju ipak iskorištavali za video pozive, čija je kompresija na 720p rezoluciju rezultirala vrlo dobrim i čistim prikazom kod sugovornika.

 

Fotografirano sa Sony Xperia Z3 Tablet Compact:

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1u99TxH

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1421449435.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1421449486.JPG http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1421449520.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

Z3 Tablet Compact posjeduje sve načine spajanja kao i Z3, no s iznimkom nedostatka mogućnosti spajanja na mobilnu mrežu. Dostupan je dual band Wi-Fi do maksimalne AC brzine, Bluetooth 4.0 te NFC. Rado bismo vidjeli još i infracrveni odašiljač koji je ostao rezerviran za 10,1 inčne Sonyjeve tablete, Tablet Z i Z2.

 

Predinstalirani Chrome radi odlično, tipično kao i na drugim Snapdragon 801 modelima. Web stranice, pa čak i one kompleksnije poput Mobil.hr-a, otvara s lakoćom i veoma brzo. Međuučitavanja i zastajkivanja su veoma kratka te postoje samo kod web stranica koje pogone intenzivnije skripte. Pregledavanje je odlično, zahvaljujući dijagonali od 8 inča i visokoj 1920 x 1200 rezoluciji, zbog kojih ni jednom nije bilo potrebno zumiranje.

Benchmark test

Z3 Tablet Compact u Quadrant Standardu osvaja 20.020 bodova, no to je ipak oko 1100 bodova manje nego Smartphone verzija Z3.

 

U Vellamu je situacija drugačija. Z3 Tablet Compact osvaja 3039 bodova u Browser testu, no ovaj puta 200 bodova više nego Z3. Sa 3039 bodova, Z3 Tablet Compact zauzima prvo mjesto, ispred HTC-a One M8. Višejezgreni test polaže s 1835 bodova, gotovo istovjetnih s 1878 bodova na Z3, ovoga puta zauzima 2. mjesto, mjesto iza HTC One M8 te mjesto ispred OnePlus Onea. Metal, jednojezgreni test, daje 1584 boda, četrdesetak bodova više nego Z3, no u istu ekipu, između prvoga OnePlus Onea i trećega HTC One M8.

Navigacija

GPS je popraćen i A-GPS-om, ali i ruskim GLONASS-om. Međutim predinstalirane karte, osim Googleovih, ne nalazimo. GPS smo testirali putem nedavno dostupnih Nokia HERE karata, koje su besplatne za sve Android uređaje. Pokrivenost Hrvatske je dobra, a karta ima oko 200 MB. GPS relativno brzo prepoznaje lokaciju, no ponajviše ovisi o vremenu i količini prepreka između tableta i satelita.

Uredski paket

OfficeSuite 7 u free verziji bez problema otvara uobičajene formate tipične za uredsko okruženje pa tako ni tekstualni dokumenti, prezentacije i proračunske tablice nisu problem. Čak i veće datoteke otvaraju se s lakoćom, a OfficeSuiteu pogoduje veći ekran, čime se istovremeno može prikazati više podataka. Otvaranje većih PDF datoteka pomalo je problematično, javljaju se međuučitavanja i zastajkivanja, no korištenjem Adobe Readera, pregledavanje istih PDF datoteka znatnije se ubrzava.

Organizator i alarm

Kalendar je već viđena Sonyjeva aplikacija kojoj pogoduje veći ekran. Umjesto jednog prikaza na ekranu, sada je moguće imati prikazan cijeli mjesečni kalendar, ali i popis događaja koji su pohranjeni u Cloud service, poput Googleovog. Kalendar također i vrlo praktično prikazuje petodnevnu prognozu unutar mjesečnog prikaza.

 

Alarm i sat integrirani su u jednu aplikaciju, a tipično pametnim uređajima, moguće je konfigurirati više alarma koji se mogu ponavljati na odabrane dane. Dostupno je također i svjetsko vrijeme, štoperica i odbrojavanje.

Aplikacije i igre

Predinstalirane su pomalo tipične aplikacije za sve Sonyjeve modele, AVG AntiVirus i OfficeSuite te mnoštvo Sonyjevih aplikacija. Uz tipične Lifelog, Sony Select i Xperiju Lounge, istaknuli bismo Playstation aplikaciju koja ne samo da nudi trgovinu igara, već i remote play. Remote Play je veoma slična Steam In Home Streamingu, no ona radi putem PlayStationa 4 i Wi-Fi mreže. Spajanjem Bluetooth PS4 controllera i spajanjem Tableta Compact na istu WLAN mrežu kao i PS4 nudi se igranje PlayStation igara na zaslonu tableta. Performanse igara, kao i vremenski otklon ponajviše ovise o jačini i brzini WLAN signala, a preporučena je Wi-Fi AC brzina. Android igre Z3 Tabletu Compact nisu nikakav problem, a dodatna prednost je i nativna podrška za PS3 i PS4 kontrolere. Time se vidno stječe prednost u igrama koje zahtijevaju brze reakcije, koje je često teško imati putem touchscreena. No i bez kontrolera, zbog 8-inčnog ekrana igranje igara mnogo je lakše nego na manjim ekranima mobitela. Modern Combat 5 i Star Wars: KOTOR, jedne od najzahtjevnijih igara trenutno dostupnih, rade bez ikakvih trzanja, uz pomalo zagrijavanje samog uređaja u blizini stražnje kamere.

Cijena za Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Z3 Tablet Compact dostupna je u crnoj i bijeloj boji po cijeni od 3.199 kuna (siječanj 2015.), neovisno o odabiru boje. Računajući na specifikacije, zaključujemo da je ovo cijena u skladu s konkurencijom.

Cool faktor

Već pomalo standardna vodootpornost Sonyjevih high-end modela ovoga je puta popraćena zavidnom tankoćom kojoj ni jedan tablet ne može konkurirati.

Zaključak testa

Z3 Tablet Compact preuzeo je mnogo toga od svoje smartphone verzije, zaključujemo naš review / recenziju. Međutim, mnogo je unaprjeđenja, poput stražnje stranice koja nije glatka poput leda te još dodatno protanjenog kućišta. Unatoč tanjem tijelu, čvrstoća i kvaliteta izrade ostale su na jednakom, vrlo visokom nivou. Ono što je ostalo nepromijenjeno (u većem dijelu) je softver, hardverske specifikacije, a time i velika brzina rada. Ponekih nedostataka ima, poput svjetlucavog presijavanja ekrana te osrednje kamere. Z3 Tablet Compact  najbolje bismo mogli opisati kao idealni tablet za čitanje digitalnih knjiga i browsanje interneta kojeg nam ne bi bilo teško nositi u džepu jakne. Zbog iznimne lakoće ne pojavljuje nam se umor u zapešćima ako tablet moramo držati dulje vrijeme u rukama, a 8-inčni ekran omogućuje veoma lako i brzo pisanje. Ipak, za gledanje videa preferiramo 10,1 inčne modele.

 

Plus

 

+ Brzina

+ Izrada

+ Vodootpornost

+ Ekran

 

Minus

 

- Samo 10 GB prostora za pohranu

- Kamera

Konkurencija - Samsung Galaxy Tab S 8.4

Sličnih veličina kućišta, Samsung je uspio ugurati i 0,4 inča veći ekran, s još većom rezolucijom od 2560x1600 piksela, baziranih na AMOLED tehnologiji. Oba imaju 16 GB memorijskog prostora i 3 GB RAM memorije, no Xperia posjeduje noviji Snapgradon 801 čipset, spram Samsungovog Snapdragona 800. Kamere su im jednakih rezolucija i usporedne kvalitete, no Samsung ima 400 mAh veću bateriju. Unatoč većoj bateriji, zbog rastrošnijeg AMOLED ekrana, Xperia ima bolju autonomiju. Samsung Galaxy Tab S 8.4 je dostupan za 2.899 kuna (siječanj 2015.).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1421449586.jpg

Konkurencija - Apple iPad Mini 3

Apple u kraće, ali šire kućište smješta 7,9-inčni ekran, no u 4:3 orijentaciji, nešto veće rezolucije (2048x1536). Xperia je pak osjetno lakša i milimetar tanja te posjeduje proširivu memoriju. Iako Xperia zasjenjuje iPad gledajući specifikacije (Dual Core 1,3 GHz i 1 GB RAM), brzine rada su im usporedive. Xperia pak ima osjetno bolje kamere, no iPad ima 50% veću bateriju i time osjetno veću autonomiju. iPad Mini 3 dostupan je po osjetno višoj cijeni od 4.300 kn (siječanj 2015.) za 16 GB verziju.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1421518166.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori