Testovi mobitela

SONY Xperia Z5 Compact

Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact Xperia Z5 Compact
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 09-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Ne
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat6
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 127 x 65 x 8,9
Masa uređaja (g) 138
Operativni sustav Android 5.1.1 Lollipop
Chipset Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810
Frekvencija procesora 2,00 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor Adreno 430
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,6
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 323
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 200 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 23 megapiksela (5520 x 4140)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2592 x 1944)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 3840 x 2160
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.1)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2700
Vrijeme razgovora 2G (h) 11
Vrijeme čekanja 2G (h) 520
Vrijeme razgovora 3G (h) 14
Vrijeme čekanja 3G (h) 520
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Organizator Da
Dodatno Dolazi u žutoj, bijeloj, Graphite crnoj i Coral boji, ANT+, Brzo punjenje baterije 60 posto u 30 min
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 33
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 37311
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Gdje kupiti
Cijena 4.559 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Flagship - u minijaturi
Autor: Ivan Luzar

Sukladno osvježenju većeg flagshipa, Sony je osvježio i umanjenu verziju Z5 Compact, zadržavajući isti recept

18.11.2015.
 

Sony Xperia Z5 Compact je pravi raritet na tržištu Android uređaja. Prošla generacija flagshipova drugih proizvođača je nudila umanjene verzije (Samsung S5 mini, HTC One mini 2), no ove godine, Sony je za sada jedan od rijetkih koji nudi umanjeni model.


Očekivano, većina specifikacija je ostala netaknuta, dok su umanjene samo fizičke veličine i rezolucija ekrana. Donosimo opširan test Sony Xperia Z5 Compact.

Sadržaj pakiranja

Z5 Compact za naš test smo dobili u kutiji namijenjenoj za prodaju, no u njoj nismo dobili slušalice niti USB punjač. Prodajne verzije dolaze s slušalicama i punjačom.

Ergonomija, dizajn i izrada

Jednake promjene koje su zahvatile veći model Z5, zahvatile su i manji. Z5 Compact tako ima matiranu staklenu stražnju stranicu umjesto sjajne. Rubovi su zamijenjeni mnogo mekšim materijalom koji djeluje kao guma, no osjetno je čvršći i otporniji. Rubovi su također nešto povišeni tako da stražnja stranica lagano ponire u tijelo mobitela, čime se čuva od sitnijih ogrebotina koje mogu nastati s kontaktom površine. Veseli nas nedostatak ružnih kontaktnih mjesta za baznu stanicu koja su kvarila dizajn još od prve predstavnice Sonyjeve Z obitelji. Na žalost, nije dodana mogućnost bežičnog punjenja, no Z5 Compact posjeduje QuickCharge 2.0 funkcionalnost putem kompatibilnog punjača.

Z5 Compact je neznatnije podebljan, no i skraćen, pa nam je osjećaj u ruci gotovo jednak kao sa Z3 Compact. Odlična kvaliteta izrade prisutna je i na ovom Sonyjevom modelu pa nismo primijetili niti jedno škriputanje niti izvijanje kućišta. Z3 linija nam je bila nešto skliskija u rukama pa se matirana stražnja stranica pokazala kao pravi izbor, a Z5 Compact nam time mnogo stabilnije leži u ruci.
 

S veće Z5 prenesen je i odličan senzor otiska prsta koji se nalazi na desnoj bočnoj stranici, tipičnom mjestu za tipku za zaključavanje na Sonyjevim modelima. Jednake je preciznosti pa se već nakon pola sekunde otisak prsta prepoznaje, što je dovoljno vrijeme za paljenje ekrana kako bi se pogledale notifikacije, ali i ne prebrzo prepoznavanje otiska. Time se izbjegava bljeskanje lockscreena kojeg smo iskusili s Appleovim iPhoneom 6S. Pozicioniranje s desne strane nam je također prirodnije. Palac nam prirodno dolazi na to mjesto kada držimo mobitel u ruci, ali i dozvoljava otključavanje ekrana dok je mobitel odložen na stol, što ne možemo s uređajima koji imaju senzor otiska prsta na stražnjoj stranici.
 

Na lijevoj stranici nalazimo samo veliki brtvljeni pokrov iza kojeg se krije utor za microSD karticu i ladica za mano-SIM. S gornje stranice nalazimo 3,5 mm audio priključak i dodatni mikrofon, dok na dnu jedino nalazimo microUSB priključak s glavnim mikrofonom.

Na desnoj strani se nalaze sve hardverske tipke, spomenuti senzor otiska prsta, tipke za reguliranje glasnoće i već polako pravi raritet, dvostupanjska tipka za kameru. Iako je Z5 Compact nešto laganiji za držanje u rukama, hardverska tipka za kameru nas je obradovala, budući da Z5 Compact time možemo nešto stabilnije držati u rukama dok koristimo kameru. Obradovali su nas i stereo zvučnici koji se nalaze s prednje strane uređaja, ispod i iznad ekrana.

Ekran i tipkovnica

Specifikacije ekrana ostale su iste. Radi se o 4,6 inčnom 720p ekranu, koji prelazi čarobnu granicu od 300 ppija, čime je prikaz zadovoljavajuće oštar. Kao i s većom Z5, nismo previše oduševljeni kontrastom. Prikaz na razinama osvjetljenja ispod 40% se doima previše crvenim, no preko  50% osvjetljenja prikaz se znatnije poboljšava.

Bojama se vraća kontrast, a i čini nam se da je vjernost boja nešto bolja nego na Z5. 4,6 inčni ekran je time i bolje vidljiv na suncu, no zahtijeva osvjetljenje i preko 80%, što je više-manje tipično za većinu smartphonea s LCD IPS ekranima. Kvalitetu prikaza smo pokušali popraviti s ugrađenim postavkama koje dozvoljavaju ugađanje boja putem Triluminos enginea, no zaključili smo da je standardna postavka najbolja.
 

Tipkovnica je dobri stari znanac još s 4.1 verzija Androida na Sonyjevim modelima, s jednaka tri dizajna, bijelim, sivkastim ili kombinacijom bijele i sive. Tipkovnica posjeduje sve uobičajene ispravke teksta, kao i predviđanje unosa. Novost je ipak mogućnost dodavanja petog numeričkog reda kojeg smo ipak izbjegavali zbog manje dijagonale ekrana. Praktičnija nam je bila mogućnost uključivanja simbola na dugom pritisku tipke gdje se primjerice dugim pritiskom na tipku „Q“ može dobiti brojka 1.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Android 5.1.1 Lolipop istovjetan je onom na Z5, ali i drugim pripadnicima Sonyjeve Xperije linije. Novost je potvrđen update na Android 6.0, no datum još uvijek nije poznat. Dizajn sučelja relativno slijedi Material design odrednice, no Sony je dodao i svoju notu. Moguće je mijenjati akcentne boje unutar menija, sučeljem i dalje dominira bijela boja. Standardni Sonyjev launcher prima 7 stranica u koje smješta 20 ikonica u 5x4 raster, a unutar kompletnog popisa aplikacije ikone se mogu sortirati prema abecedi, učestalosti korištenja ili prema datumu instalacije.
 

Brzina rada je očekivano besprijekorna za uređaj ovog kalibra. Softver se doima dobro optimiziranim pa nismo primijetili nikakva usporavanja unutar sustava, kao niti ikakva dulja učitavanja. Tradicionalno Z liniji, u multitasking meniju smo pronašli i Sonyjeve Small apps, lebdeće widgete koji se pokreću iznad kompletnog sučelja, poput lebdećeg kalkulatora. Iako je to praktična funkcionalnost, zbog manje dijagonale ekrana nismo ju češće koristili, budući da malene aplikacije zauzmu podosta mjesta na prikazu.
 

Sony Xperia Z5 Compact se pokreće za 33 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Kao i kod svih pametnih telefona, imenik na Z5 Compact je neograničenog kapaciteta i sinkronizira se s raznim cloud računima i društvenim mrežama. Prisutna je i odlična Sonyjeva ICE (In case of emergency – u slučaju nužde) funkcionalnost, koja se nalazi na vrhu imenika, a u nju je moguće unijeti kontakt osobe koje treba pozvati u hitnom slučaju.
 

Kvaliteta poziva je bila očekivano odlična, s vrlo dobrim signalom tijekom cijelog testa, čak i na mjestima na kojima drugi modeli bilježe nešto slabiji domet. Sugovornike smo jasno i glasno čuli i u bučnijim okolinama, što zahvaljujemo ponajviše odličnom zvučniku za pozive.
 

Testirali smo tipične aplikacije za društvene mreže, Facebook, Twitter i LinkedIn koju su radile očekivano dobro. Sitnija usporavanja su prisutna kod učitavanja novog sadržaja u aplikaciju, što je tipično za sve modele koje testiramo.

E-mail i poruke

Iako Gmail nije jedina aplikacija za e-mail na Z5 Compact, njegova mogućnost konfiguriranja računa s drugih poslužitelja je učinila standardno aplikaciju za e-poštu gotovo pa suvišnom. Sa svih računa koje smo konfigurirali, e-pošta je stizala bez problema, gotovo trenutno. Pregledavanje nešto kompleksnijih e-mailova temeljenih na HTML i sitnijem tekstu je zahtijevalo pomalo zumiranja budući da se radi o 720p ekranu skromnije dijagonale.
 

SMS poruke su više-manje standardne funkcionalnosti. Pojedinačne poruke se sortiraju u razgovore ovisno o pošiljatelju, u kojima se poruke sortiraju kronološki. Zanimljiva je mogućnost prebacivanja poruka s drugih Android uređaja, korištenjem xperia transfer mobile aplikacije. Mi smo testirali prebacivanje naše ogromne arhive SMS poruka, koju „vučemo sa sobom“ još od 2010. kada smo imali prvi Android uređaj. Nakon oko 15 minuta, naših 4000 poruka je prebačeno u potpunosti, sortirano kronološki i bez nekih grešaka.

Procesor i memorija

Četverojezgreni Qualcommov Snapdragon 810 čipset je u potpunosti jednak onome na Z5, a napredak spram Snapdragona 801 u Z3 Compact je više nego osjetan. Z5 Compact je time jedan od rijetkih umanjenih modela koji ima jednak čipset kao i svoj „veći brat“.

U Snapdragonu 810 radi se o Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 i Quad-core 2 GHz Cortex-A57 procesorima, popraćenim s Adreno 430 grafičkim ko-procesorom. Dok se Z5 i nije toliko grijala koliko smo imali prilike čitati u prvotnim testovima, Z5 Compact je nešto toplija u radu. Iako se tijelo uređaja ne zagrijava do te mjere da ga ne možemo držati u rukama, primjećujemo veću temperaturu. Veću temperaturu pripisujemo manjoj veličini kućišta koja time i posjeduje manju mogućnost za raspoređivanjem topline.
 

Količina RAM memorije je ostala ista kao na Z3 Compact, što je 1 GB manje nego na Z5. S 2 GB RAM memorije, Z5 Compact u teoriji posjeduje manje mogućnost multitaskinga, no u našem korištenju tijekom recenzije nismo primijetili neke problematične situacije u kojima bi se uređaj zaustavio i ponovno učitavao aplikaciju. Minimalna količina pohrane je podignuta na razinu Z5 te se od 32 GB interne memorije može iskoristiti 22,5 GB, budući da na Android sustav otpada ogromnih 9,4 GB. Srećom, Sonyjeva Z linija posjeduje mogućnost korištenja microSD kartice, u ovom slučaju, do 200 GB.

Baterija i trajanje

Z5 Compact posjeduje 2700 mAh bateriju, što je 100 mAh više nego prethodnik Z3 Compact. Zanimljivo je da je to i samo 200 mAh manje nego s većom Z5, koja posjeduje osjetno veći i zahtjevniji Full HD ekran. Time je autonomija očekivano odlična.

Z3 Compact je također bio šampion autonomije pa je sa Z5 Compact situacija skoro pa identična. Našim tipičnim korištenjem od oko sat vremena dopisivanja i surfanja, oko 30 min do 1 h slušanja glazbe podcastova, s oko 30 min poziva, na kraju dana bismo imali ogromnih 65% preostalog kapaciteta.

Takvim korištenjem, autonomija bi trebala biti i duže od dva dana. Treba napomenuti da nismo koristili stamina mod koji dodatno povećava autonomiju baterije jer nam jednostavno nije bio potreban. Korištenjem Stamina moda autonomija bi mogla prijeći i u treći dan korištenja. Neočekivanih pražnjenja, kojih smo imali sa Z5 nismo primijetili pa pretpostavljamo da je Sony prepoznao i uklonio bug koji je uzrokovao taj problem.

Multimedija, FM radio, glazba

Walkman aplikacija, koja nam je budila osjećaje nostalgije je zamijenjena s aplikacijom tipičnijeg naziva „Glazba“. Srećom, funkcionalnost im je ostala gotovo pa jednaka. Unutar hamburger menija, glazbu je moguće sortirati prema playlistama, izvođaču, albumu, pjesmi i mapi.

Moguće je i pregledavati glazbu s kućne mreže, primjerice glazbu unutar windows media playera. Moguće je i skidati podcastove direktno u aplikaciju glazbe, a i pronalazimo integraciju s Spotifyjem, koji nažalost nije podržan u Hrvatskoj. Kvaliteta reprodukcije putem Sonyjevih slušalica je dobra, s izraženim basovima i čistim srednjim i visokim tonovima. Ugrađeni zvučnici nas ponovno oduševljavaju kvalitetom, koja je u jednakoj razini kao HTC-ov Boomsound.
 

Album je aplikacija unutar koje se mogu pregledavati slike, a slike se sortiraju u raster promjenjive veličine. Slike se mogu sortirati prema mjestima, prepoznatim licima, mapama i slikama pohranjenim u lokalnoj mreži. Učitavanje slika u punoj 23 megapikselnoj rezoluciji je gotovo trenutno, no primjećujemo oko 0,5 sekundi mutnijeg prikaza dok se slika u potpunosti ne renderira. Slično je i sa zumiranjem, koje zna potrajati i do 1 sekundu, što je i razumljivo obzirom na 23 megapikselne slike koje mogu zauzeti i do 10 MB.
Video je moguće i reproducirati iz albuma, no postoji i zasebna aplikacija za video zapise koja je slične funkcionalnosti kao i galerija pa dozvoljava reprodukciju sadržaja iz lokalne mreže.
 

Analogni FM radio je ugrađen a slušalice se koriste kao antena.

Fotoaparat i video

23 megapikselni fotoaparat je jednak kao i na Z5. Iako hardverski i nije toliki napredak spram Z3 linije, koja je brojala 20,7 megapiksela, pravi napredak se vidi u procesiranju slika. Dok su prošle generacije kaskale za konkurencijom koja je također koristila Sonyjeve senzore, Z5 je poradio na procesiranju slika, što je sada konačno na vrhunskoj razini. Dnevne fotografije su odlične, s ispravnim fokusom i veoma dobrim kontrastom. Vjernost boja je također na visokoj razini.

Fotoaparat posjeduje mogućnost manualnog i automatskog slikanja. U oba moda se može mijenjati rezolucija, no do HDR fotografije se može doći samo u manualnom modu. Prisutni su i efekti kamere koje smo već vidjeli na prošlim generacijama pa je tako po kadru moguće prošetati dinosaure ili osobama dati razne maske i šešire. Neovisno o tome da li bismo kameru pokretali samo držanjem tipke za slikanje ili putem ikonice kamere, slikati bismo mogli gotovo trenutno.
 

Prednja kamera broji 5 megapiksela, s relativno širokom lećom kako bi se u kadar moglo ugurati što više osoba. Međutim, nešto je mekanijeg fokusa i slabijeg kontrasta nego odlična stražnja kamera.
 

Snimanje video zapisa je moguće u 4K rezoluciji pri 30 FPS ili u 1080p pri 60 FPS. U oba moda, kvaliteta snimaka je odlična, s vrhunskom oštrinom i vjernosti boja koja odgovara onoj na fotografijama. Prilagodba promjenama u osvjetljenju je nešto sporija u 4K snimanju, no ipak ne prespora. Stabilizacija slike ponovno najviše dolazi do izražaja u video snimanju. Stabilizacija je tako jednaka onoj na Z5, čime su video zapisi iznimno glatki i stabilni.
 

Fotografirano sa Sony Xperia Z5 Compact
Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link:

http://1drv.ms/1OQehLm

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1449061617.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1449061859.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1449061886.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Povezivosti na Z5 Compact ne nedostaje. Wifi je dostupan do maksimalne ac brzine, Bluetooth je u veoma štedljivoj 4.1 verziji, a nalazimo i NFC, DLNA te LTE kategorije 4, brzine 150/50 Mbps. Stvar koja ponovno nedostaje, a moramo ju spomenuti, je nedostatak IR odašiljača, za kojeg mislimo da bi trebao biti standardna oprema svakog flagshipa.
 

Googleov Chrome je predinstaliran, a njegove performanse su očekivano dobre. Niti jedna stranica, koliko god kompleksna nam nije bila problem za učitati. Stranice koje nisu prilagođene mobilnim uređajima su zahtijevale nešto više zumiranja, budući da smo navikli na nešto veće dijagonale. Sitniji tekst na desktop verzijama web stranica smo morali i nešto češće zumirati.

Benchmark test

Z5 Compact u Quadrant Standardu osvaja 37.311 bodova, što je oko 1000 bodova više nego Z5, što je i više nego dovoljno za prvo mjesto u Quadrantovoj tablici.
64-bitni Antutu test daje 61.394 bodova, što je čak 6000 bodova više nego Z5, a time 7.000 bodova manje nego Samsungov Galaxy S6. Tim rezultatom je Z5 Compact mjesto iznad OnePlus Twoa i mjesto ispod Xiaomi Note Proa.

Vellamo Browser test donosi 5086 bodova, neznatno manje nego Z5, ali dovoljno ponovno za prvo mjesto na ljestvici, mjesto iznad LG G Flex 2. Multicore dio testa daje 2415 bodova, a single 2261, što je gotovo isti rezultat kao Z5. U oba testa, zauzima isto drugo mjesto iznad LG G4 i iza Samsung Galaxyja S6.

Navigacija

Predinstalirane su samo Googleove Karte koje od zadnjeg updatea nude i offline navigaciju, koja ne dozvoljava učitavanje veće karte, poput cijele karte Hrvatske. Za offline navigaciju smo radije koristili besplatne Here karte, čija je pokrivenost Hrvatske odlična. GPS fix smo dobili gotovo trenutno, neovisno o vremenskim uvjetima i količini prepreka.

Uredski paket

Predinstaliran je Xperiji tipičan OfficeSuite 8, koji bez problema otvara sve tipičnije uredske formate bez ikakvih problema. Maleni problemi koji se mogu javiti su u čitljivosti sitnijeg teksta, koji na ekranu ove dijagonale zahtjeva ponešto zumiranja.

Organizator i alarm

Kalendar na Z5 Compact je već viđena Sonyjeva aplikacija, koja skriva i neke zgodne trikove, poput integracije vremenske prognoze i alarma pa tako u gornjem desnom kutu možemo pročitati hoće li padati kiša i kolika će biti temperatura. Ostala funkcionalnost je očekivana, moguće je pregledavati unose po danu, tjednu, mjesecu ili po rasporedu obaveza. Unosi se mogu sinkronizirati s računima u oblaku.
 

Alarm i sat su jedna aplikacija, a unutar nje nalazimo još i štopericu, svjetsko vrijeme i odbrojavanje. Moguće je konfigurirati više alarma, koji se mogu ponavljati na određene dane.

Aplikacije i igre

Popis aplikacija je pristojan, dovoljan da ne bude skroman, a opet ne toliko da bi ih bilo previše. Nalazimo Lifelog, aplikacija koja bilježi događaje u danu, Socialife koji sortira unose s društvenih mreža i raznih novinskih agencija u jedan feed te još par tipičnih kao Skica, za crtanje.
 

Igranje igara na Z5 Compact nije bilo nikakav problem. Niti zahtjevnije igre, poput Asphalta 8 i NFS No Limitsa nisu prouzrokovale usporenje, no primijetili smo nešto veću količinu topline nego na većoj Z5, što smo već i napomenuli u našem testu.

Cijena za Sony Xperia Z5 Compact

Z5 Compact stoji 4.559 kuna (studeni 2015.) što je oko 1.500 kuna manje nego veći Z5. Smatramo da je cijena veoma fer, budući da se radi o punokrvnom flagshipu, uglavnom samo umanjenih fizičkih dimenzija.

Cool faktor

Kako sada stoji tržište, Z5 Compact je jedini punokrvni mini-flagship na tržištu, što nosi svoju količinu cool faktora. Kako bi se cool faktor još dodatno podebljao, moguće je odabrati neku od atraktivnih boja, poput zelene ili ružičaste, koju imamo i na testu.

Zaključak testa

Sony je ponovno napravio ono što zna najbolje, iskoristiti svoj provjereni recept te samo popraviti nedostatke prethodnika, s laganim updateom specifikacija. Z5 Compact je time doveden u razinu Z5, no neke sličnosti s Z3 su ostale. Ekran je jednakih specifikacija, no prikaz nam je bio nešto bolji na prethodniku, ali je znatnije bolji nego na većoj Z5. Podignuta je količina pohrane na 32 GB, no količina RAM memorije je ostala ista.
 

Snapdragon 810 je mnogo potentniji od prethodnika u Z3, no zauzvrat smo dobili samo laganije zagrijavanje kućišta. Baterija je ostala glavni adut ovog mališana, a u ovoj generaciji, koristeći stamina mod, moguća je autonomija od ogromnih 3 dana.

Odličnu bateriju je popratila i odlična kamera koja je istovjetna onoj na Z5, s nešto boljim procesiranjem slika. Ponovno nam se postavlja pitanje, da li se isplati kupiti novi model ako imate prethodni. Odgovor je sličan kao i za veći Z5. Ako imate Z3 Compact, update i nije toliko isplativ, ali ako imate stariji, poput Z1 Compacta, update na Z5 Compact je dobra odluka.
 

Plus

 

+ kamera
+ izrada
+ baterija
+ senzor za otisak prsta na desnom boku

 

Minus

 

- ekran
- nema infracrveni odašiljač
- nema bežično punjenje niti mogućnost punjenja preko docka

Konkurencija - Samsung Galaxy Alpha

Samsungov konkurent ima za 0,1 inča veći ekran, no jednaku 720p rezoluciju. Međutim, Galaxy Alpha ima mnogo bolji AMOLED ekran, tipičan za Samsung modele. Z5 Compact ima mnogo jači procesor, dok oba imaju 2 GB RAM memorije i 32 GB pohrane. Z5 Compact ima microSD utor te jaču kameru i bateriju kojom može deklasirati većinu Android ponude.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1449062115.jpg

Konkurencija - Apple iPhone 6s

Iako je Appleov iPhone 6s znatno skuplji od Z5 Compact, svojom veličinom ekrana nameće mu se kao prirodan konkurent. Z5 Compact ima 0,1 inča manji ekran, no jaču 720p rezoluciju, čime na papiru ima i jaču oštrinu. Z5 Compact je nešto kraći i uži od 6s, no znatno deblji. Deblje kućište skriva mnogo jaču bateriju, kao i kameru s većim brojem megapiksela, no gotovo jednakom kvalitetom slika. iPhone na papiru ima nešto slabije specifikacije, no razina rada im je gotovo jednaka, tj. veoma brza.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1449062126.jpg

 

 

 

Komentari

korisnik

02. ožujka 2016 - 13:12 Prijavi neprimjeren komentar

Imao sam Sony Z1 i navodno da je vodootporan,prvi put skvasen (ne potoapljen u vodu) i navodno ga zamjenu,drugi put novi a u biti stari isto dodirnut mokrim rukama posaljem ga na servis vrate ga kao da je oksidirala ploca(a tko zna proces oksidacije ne traje dva dana nego mu treba puno vise) i kao voda usla kroz otvore sastrane,pitam za tragove ulaza vode kaze nema ih,nepostoje.A zna da je usla sastrane..Zato NIKAD vise SONY ni da mi ga besplatno daruju,a vama koji ste se mislili da uzmete novoga evo vam moga iskustva.

Odgovori