Testovi mobitela

SONY Xperia ion

Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion Xperia ion
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900
Dimenzije uređaja (mm) 133 x 68 x 10,8
Masa uređaja (g) 144
Ekran i tipkovnica
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Memorija
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 12,1 megapiksela (4000 x 3000)
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
WAP Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1900
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Dodatno Android OS, v2.3 Gingerbread, ANT+ podrška, Qualcomm MSM8260, dvojezgreni 1,5 GHz procesor, Memorija
Gdje kupiti
Cijena 4.699 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Multimedija na kvadrat
Autor: Krunoslav Ćosić

Xperia ion je prvoklasni smartphone za zabavu uz Walkman i kameru od 12 megapiksela, a Sony sada u ponudi ima mobitel s ekranom od gotovo 4,6 inča

Trenutno najveći Sonyjev smartphone na domaćem tržištu, Xperia ion, po prvi je put predstavljen u travnju 2012. godine, a tijekom rujna 2012. Sony je predstavio još nekoliko novih Android modela od kojih se svojim dimenzijama ističe i model Xperia T, pametni telefon također s dijagonalom ekrana od 4,55 inča.

 

Za Xperiju ion se mora priznati kako je vrlo moćan uređaj i bez pogleda na karakteristike – izrada je odlična, sve je vrlo kompaktno i čvrsto, a volite li metal sigurno ćete vrlo često pogledati na stražnju stranu kućišta obloženu aluminijem. Pogled na karakteristike govori o snažnom, ali dvojezgrenom procesoru, snažnoj kameri od 12 megapiksela te svim mogućnostima povezivanja koje su danas dostupne. Tu je i Walkman aplikacija, vrlo bitna u Sony (Ericssonovoj) povijesti. Naravno, kupcima je bitna i cijena uređaja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349845158.JPG

Sadržaj pakiranja

Decentno dizajnirana kutija otkriva kako se unutar nje nalazi nešto veliko, a pakiranje ne izgleda nimalo jeftino. „Velik“ je samo mobitel, a osim uređaja u pakiranju ćete dobiti In-Ear slušalice s jako lijepo dizajniranim završecima (plus gumeni umetci raznih veličina) te punjač s USB kabelom. Kabel je dužine 80 centimetara što je vrlo kratko i nije nam se svidjelo što smo mobitel pri punjenju morali smjestiti na pod jer kabel nije bio dovoljne dužine. Ipak, postoji rješenje – kupnjom novog kabela, koji košta desetak kuna, riješit ćete ovaj problem.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349845324.jpg

Ergonomija, dizajn i izrada

Kućište crne boje je s prednje strane pravokutno, ali se taj dojam gubi uzimanjem uređaja u ruku jer je stražnja strana kućišta zaobljena i vrlo ugodna za korištenje. Stražnja je strana većim dijelom izrađena od metala, ali metalni se dio ne može skidati i tako doći do baterije. Za promjenu baterije potrebno je posjetiti servis.

 

Skidanjem plastičnog pokrova na vrhu kućišta dolazi se do utora za microSD i SIM karticu. Sviđa nam se postojanje adaptera za micro SIM kartice koji je daleko bolji od adaptera kakvi se nude na domaćem tržištu.

 

Jednostavno, sigurni ste kako nećete pri izvlačenju SIM kartice s adapterom nećete potrgati i kontakte za SIM karticu (iskustva korisnika govore kako se takve situacije, na žalost, događaju kod pojedinih modela telefona koji i dalje koriste standardni utor za SIM, ali ako korisnik ima micro SIM karticu, tada mora koristiti adapter.

 

Dobroj ergonomiji pridonosi i tipka za otključavanje, smještena na desnoj strani boka tako da je otključavanje ekrana moguće i s jednom rukom, a ista bočna strana iskorištena je za smještaj još i tipki za kontrolu glasnoće (zumiranje pri korištenju kamere) te tipke kamere.

 

Drago nam je što se fizička tipka kamere može pronaći i na samom kućištu, ne samo na ekranu kao kod većine današnjih Android mobitela, a prednosti su višestruke: pokretanje kamere bez otključavanja ekrana mobitela, dva načina fotografiranja odnosno pokretanja video snimanja (s tom tipkom i virtualnom tipkom na ekranu) te bolja vidljivost scene na ekranu kada vam virtualne tipke više ne smetaju pri fotkanju.

 

Na drugoj bočnoj strani nalaze se skriveni utori za punjenje/spajanje s računalom te microHDMI kabel koji ne dolazi u pakiranju.

 

Ispod ekrana nalaze se četiri virtualne tipke koje ne svijetle u mraku, ali svijetle bijelo osvijetljene crtice. Područje u kojem touch tipke „hvataju“ je dosta usko i orijentirano je prema ekranu, dok pritisak na osvijetljene crtice neće omogućiti nikakvu akciju na ekranu. Naše je mišljenje kako je područje touch tipki trebalo biti nešto veće, a postoji i prostor za to.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349845436.jpg

Ekran i tipkovnica

LED LCD ekran osjetljiv na dodir koristi kapacitivnu tehnologiju i dijagonale je 4,55 inča, odlično funkcionira i na suncu, uz dovoljno dobru vidljivost, a prikazuje 16,7 milijuna boja. Dobroj vidljivosti multimedijskih sadržaja kao što su fotke i video pridonosi i Sonyjev Mobile Bravia Engine, a postojanje opcije odabira veličine fonta (mali, normalni, veliki i ekstra veliki) svakako je veliki plus za osobe koje slabije vide ili pak želite komoditet u korištenju.

 

Na površini od spomenutih 4,55 inča ima rezoluciju od 720x1280 piksela, čime je postignuta gustoća piksela (PPI) od oko 332 piksela po inču. Što znači da piksele nećete vidjeti golim okom. Ekran je zaštićen staklom otpornim na ogrebotine i multitouch je tako da je moguće istovremeno korištenje više prstiju odjednom, a u slučaju Xperije ion može se koristiti do 4 prsta.

 

Tipkovnica za komunikaciju putem raznih servisa se može prilagođavati vašim željama jer su ponuđene tri različite tipkovnice, a naš favorit je tipkovnica koja na svakoj virtualnoj tipki nudi i dodatne znakove, bez potrebe da se ide u podizbornik (npr. dovoljan je samo duži pritisak na tipku za slovom A kako biste dobili znak @.

 

Možete birati želite li i da vam se na početnoj tipkovnici prikazuju točka i zarez te Smiley tipka. Vrlo korisno pri svakodnevnom komuniciranju, bilo SMS, chat, e-mail ili nekim drugim servisima koji zahtijevaju unos znakova. Mi smo alternativno isprobali i još jednu tipkovnicu s Google Playa, Smart Keyboard, ali uz upozorenje kako korištenje dodatnih tipkovnica može značiti i da vam netko daljinski nadgleda sve što upisujete putem njihove tipkovnice (pa i šifre).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349845633.jpg

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Testirana Sony Xperia ion LT28h koristi 4.0.4 verziju Androida (Ice Cream Sandwich), a u trenutku predstavljanja planirana je bila verzija Gingerbread 2.3. Time su korisnici profitirali, bez potrebe da sami obavljaju upgrade na ICS, a za očekivati je, s obzirom na Qualcommov Snapdragon s dvije jezgre koji radi na taktu od 1,5 GHz, i sljedeću verziju Androida (Jelly Bean) koja je već dostupna na tržištu za neke druge uređaje.

 

ICS je nadograđen sa Sonyjevim Timescapeom putem kojeg se na jednom mjestu mogu pratiti sve novosti na Facebooku i Twitteru, a Timescape se može proširivati i novim servisima preuzimanjem pluginova s Google Play Storea (Gmail, Foursquare, LinkedIn, Music…). Sviđa nam se ova personalizacija.

 

Izbornik s hrvatskim jezikom se može prilagođavati prema željama (moguće je premještati aplikacije s jedne pozicije na drugu, posložiti ih prema nekoliko kriterija), a na početnom ekranu se postavljanjem jedne aplikacije na drugu stvara nova mapa kako biste imali organiziraniji izgled.

 

Brzina rada telefona je jako dobra, sve se fluidno odvija, nismo primijetili usporenje niti nakon instaliranja 20-ak novih aplikacija, a uključivanje telefona do trenutka kada se spoji na mrežu traje 34 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Pri pokretanju telefonskog imenika prvo će se pojaviti posljednji obavljeni pozivi, uz prikaz tipkovnice, a putem tabova na vrhu moguće je pristupiti telefonskom imeniku, favoritima ili pak grupama s više pozivatelja. Na vrhu imenika nalazi se prečac do vašeg osobnog kontakta preko kojeg možete pokrenuti slanje nove Gmail i SMS poruke te Google+ računu.

 

Nije moguć pristup i drugim društvenim servisima. Kako biste pretražili kontakte potrebno je prvo pritisnuti na tipku tražilice smještenu na dnu ekrana te početi s unosom slova, a na ekranu će se prikazati svi kontakti koji u svojem nazivu imaju upisanu kombinaciju slova.

 

Prilikom telefoniranja u relativno bučnom okruženju primijetili smo kako moramo jako prisloniti mobitel uz uho kako bismo čuli sugovornika, a testiranjem u tihom prostoru ustanovili smo kako bi zvuk trebao biti još malo glasniji. Dovoljno je glasan, ali kod drugih telefona smo imali ipak nešto glasniji zvuk.

 

Društvenim mrežama može se pristupiti putem posebnih aplikacija ili pak putem Timescapea kod kojeg se svi novi statusi vaših prijatelja prikazuju trodimenzionalno. Na početni se ekran može postaviti Timescape Feed ili pak Friends tako da ćete moći pratiti i koliko su vaši prijatelji objavili novih postova na Facebooku.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846175.JPG

E-mail i poruke

E-mail klijent je funkcionalnost koju svakako savjetujemo za korištenje, a osim Gmaila i drugih e-mail servisa moći ćete konfigurirati i svoj korporativni e-mail tako da ćete sve što napravite na uređaju imati sinkronizirano na svojem mailu i na računalu na poslu, na primjer. S obzirom na širinu uređaja od 68 mm, ekran je vrlo ugodan za pisanje i dužih mailova.

 

Prilikom stvaranja nove poruke na dnu se nalaze prečaci do vaših fotografija, kamere, noteza i lokacijskih usluga tako da je u poruci moguće poslati nešto što ste nacrtali u notezu ili pak svoju Google Maps lokaciju. Odlična stvar ukoliko nekome želite dojaviti svoju lokaciju koja će se pojaviti na Google Mapsu uređaja osobe kojoj se šalje poruka.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846189.JPG

Procesor, memorija

Procesor u testiranoj Xperiji ion je Qualcommov Snapdragon s dvije jezgre i kucka na taktu od 1,512 GHz (minimalna frekvencija rada je 192 MHz). Za današnje vrijeme, sasvim dovoljno. Iako će ljubitelji što većeg broja jezgri vjerojatno reći „pa gdje su još dvije jezgre“, jer konkurencija u ovom rangu ipak to nudi (HTC One X, Samsung Galaxy S III i LG Optimus 4X HD), dvije jezgre se odlično nose sa svim zadacima koje smo postavili pred uređaj: snimanje full HD videa uz uključenu uslugu sinkronizacije e-maila funkcioniralo je bez imalo zastoja. Kako se dvije jezgre nose s konkurencijom s četiri jezgre moći ćete pročitati u dijelu teksta u kojem smo pokrenuli benchmark testove.


Sva ta procesorska snaga ne bi ništa značila kada se ne bi koristila i dobra grafika, a Xperia ion koristi poznati Adreno 220 grafički čip. Gledate li video, igrate zahtjevnu igru ili bilo što drugo, mobitel ne pokazuje znakove umora. Telefonska memorija predviđena za aplikacije je 1,97 GB (mi smo tijekom testa iskoristili 411 MB), a interna memorija u koju se spremaju dokumenti, fotografije, video i drugi sadržaji iznosi 11,24 GB. Memorija je proširiva microSD karticama do 32 GB. RAM memorija telefona iznosi 1 GB.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846204.JPG

Benchmark test

Na Quadrant benchmark testu Sony Xperia ion dobila je 3023 boda tako da se uređaj smjestio u rang uređaja koji također imaju dvije jezgre (LG Optimus 2X i Samsung Galaxy Nexus su slabije prošli, ali njihovi procesori rade na slabijem taktu - Optimus 2X na 1 GHz, a Nexus na 1,2 GHz), dok u odnosu na HTC One X daleko kaska iza njega – One X ima 4712 bodova, a u odnosu na Samsung Galaxy S III razlika je još i veća – S III ima 5271 bodova.

 

Drugi benchmark test Vellamo, nakon što smo ga odradili na uređaju, u slučaju HTML5 testa (test Internet pretraživača) pokazao je 1377 bodova. Samsung Galaxy Nexus je dobio 1179 bodova. Zanimalo nas je koliko su dobili Samsung i HTC – Galaxy S III je osvojio 1585 bodova, a One X 1556 bodova. Pronašli smo podatak i kako je Xperia ion, s Gingerbreadom, osvojila 1107 bodova.

 

Drugi test, Metal, testira procesor, a Xperia ion je osvojila 434 boda (u slučaju Gingerbreada – 367 bodova). Galaxy Nexus je osvojio 395 bodova. Zanimljivo je kako je na ovom testu HTC One X osvojio više bodova od Samsunga Galaxy S III – 638 u odnosu na 563 boda.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846327.JPG

Baterija i trajanje

Litij-ionska baterija je smještena unutar kućišta i kapaciteta je 1900 mAh, a uz naše vrlo napredno korištenje telefona trajala je nešto sitno iznad jednog dana. Preciznije: napunili bismo bateriju navečer, a tijekom dana smo imali oko sat vremena telefonskih razgovora, 10-ak SMS poruka, pregledavanje e-maila, snimili bismo 10-ak fotografija i dva video zapisa u trajanju od oko 5 minuta te surfali Internetom oko sat vremena. U večernjim satima pokazivač stanja baterije bi nam pokazao kako još imamo 20-ak posto.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846221.JPG

Multimedija, FM radio, glazba

Walkman je već gotovo cijelo desetljeće sinonim za dobre glazbene telefone koji su dolazili iz Sonyja. Xperia ion dolazi s Walkman aplikacijom (nema posebnu tipku za pokretanje glazbenog playera nego ima tipku za fotoaparat), ali to u praksi nije značilo ništa slabije mogućnosti od onih koje daje vrhunska kamera.

 

Na ekranu će se pojaviti cover pjesme koju slušate, a zvuk se može prilagođavati putem 5 equalizera. Na dnu se nalazi i potenciometar za bas – „otfrljili“ smo Davida Guettu i nakon nekoliko minuta ipak malo smanjili glasnoću zvuka, ali ne zbog „fercanja“ ili drugog izobličenja nego glasnoće koja je zaista jaka. Zvuk je bogat, a moguće je uživati podjednako i u pjesmama koje izvodi Prodigy i u jazz glazbi. Iskreno, imali smo osjećaj kako na ušima imamo velike slušalice, a ne male sluške.

 

FM radio funkcionira uz priložene slušalice koje su, prema našem mišljenju, sasvim solidne za korištenje. Nakon spajanja slušalica zvuk se može slušati i putem zvučnika smještenog na stražnjem dijelu kućišta. Zvuk je preko zvučnika vrlo glasan i čist, ali nema izražene basove koji se mogu osjetiti tek prilikom slušanja zvuka preko slušalica.

 

Nema nikakve opcije podešavanja nikakvih parametara zvuka. TrackID odlično funkcionira – nakon nekoliko sekundi na ekranu smo dobili informaciju kako pjesmu koju smo čuli izvodi Adele, a moguće je pogledati informacije o izvođaču ili pak pjesmu potražiti na YouTubeu.

 

Putem HDMI kabela spojili smo Xperiju ion na plazma televizor, a na ekranu mobitela pojavio se TV launcher, aplikacija putem koje se mogu pregledavati svi sadržaji s telefona. Sve što vidite na telefonu, vidjet ćete i na televizoru – pregledavanje Facebooka, surfanje Internetom, pregledavanje fotografija i video zapisa, YouTube…

Možete igrati igru koja koristi kontrolu pokreta, a igru pratite na velikom ekranu, zatim slušati glazbu putem jačih zvučnika televizora ili pak putem dodatno na TV spojenog audio sustava. Sučelje TV launchera izgleda vrlo moderno, tako da se putem njega može u fluidnom sučelju odabrati željena akcija na velikom ekranu.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846343.JPG

Fotoaparat i video

Već samo spominjanje kamere od 12 megapiksela ulijeva strahopoštovanje. Naročito u današnje vrijeme kada mnogi super mobiteli na tržištu nemaju tako jaku kameru. Podsjetimo se kako je upravo Sony Ericsson prije više godina, na modelu Satio, ponudio kameru od čak 12 megapiksela. Bila je to tada revolucija.

 

Kamera je nakon sekunde spremna za okidanje putem gumba na boku kućišta ili pak preko touch tipke na ekranu. Šteta jedino što nema mogućnost istovremenog snimanja videa i fotografija.

 

Fotografirali smo na otvorenom prostoru, uz vrlo jako sunce oko podneva, a kadar koji smo htjeli zabilježiti za sva vremena su bilo automobili koji su driftali na stazi. Fotoaparat je uspio uhvatiti trenutak, bez razvučenih detalja na fotografiji, a detalji su bili oštri i s dobrim bojama i kontrastom. Istu smo scenu „lovili“ u Full HD-u, a video kamera je 3-minutnu snimku napravila uz samo jedan lagani trzaj. Nema zaostajanja scena prilikom snimanja, boje su dobre, kao i kontrast.

 

Stražnja kamera Xperije ion odlično radi i macro snimanje – s nekoliko centimetara je moguće snimiti dokument s vrlo malim slovima. Snimanje objekata bogatih bojama je prošlo odlično – na fotografijama su boje realne, nisu isprane i ne odlaze u druge nijanse, a noćno snimanje donosi dosta dobru kvalitetu, uz vrlo malo šuma.

 

Ipak, pri fotkanju u potpuno zamračenom prostoru LED bljeskalica će dobro osvijetliti veću prostoriju, ali će se na fotkama vidjeti izražen šum. Exmor R senzor je omogućio dobro vidljive detalje, ali šum se ne može izbjeći, to je sigurno. Ipak su ovo fotoaparati na mobitelima.

 

Ne nudi se velik broj veličina rezolucije fotoaparata - 12 MP 4:3, 9 MP 16:9, 2 MP 4:3 i 2 MP 16:9. Od ostalih dodatnih mogućnosti možete birati u odabiru smijeha osobe koju ćete fotkati (veliki osmijeh, prosječni ili mali), fokus može biti na jednom mjestu ili pak na više mjesta, tu je i detekcija lica te touch fokus kada sami birate gdje želite fokusirati na fotografiji (na primjer, ukoliko fotkate osobu pored automobila, a osoba se nalazi u kutu i želite fokusirati na osobu).

 

ISO ide do 800, a stabilizacija slike dobro će doći prilikom većine situacija u kojima fotografirate. Dobro je imati uključeni opciju brzog pokretanja fotoaparata i fotkanja jer ukoliko imate zaključan telefon i nešto vrlo brzo morate snimiti dovoljno je samo tipku kamere držati pritisnutu i u roku od nešto više od jedne sekunde uključit će se fotić i napraviti prvu snimku. Naravno, pri tome nećete imati mogućnost biranja kadra, ali uhvatit ćete gotovo cijelu scenu koju ste „naciljali“. Spomenimo i prednju kameru od 1,3 megapiksela koja može snimati u HD-u.


Fotografirano sa Sony Xperia ion:








 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846361.JPG

Povezivost i Internet pretraživač

HSDPA omogućuje download podataka brzinom do 42 Mb/s, koliko je i dostupno u teoriji u Hrvatskoj, a tijekom rada smo imali jako dobar signal tako da je surfanje vrlo ugodno. Osim već ugrađenog pretraživača koristili smo i Dolphin Browser koji nudi opciju bez gašenja ekrana, sve dok surfamo Internetom.

 

Wireless je podržan za 802.11 b/g/n, a mobitel se može postaviti i kao Hot-spot. Imate li televizor s DLNA moguće je sadržaje s telefona pregledavati i na taj način na televizoru (ne samo spajanjem putem HDMI kabela). Bluetooth je u verziji 2.1, što znači da je bolje držati ga isključenog zbog potrošnje baterije, a putem A2DP glazba se s telefona može bežično prebaciti na druge uređaje koji podržavaju A2DP (auto radiji, glazbene linije). Tu je i microUSB verzije 2.0.

Tehnologija koja zaslužuje najviše pohvala je NFC (Near Filed Communication), a za prebacivanje odabranog sadržaja između uređaja potrebno ih je samo dodirnuti stražnjim dijelovima te potvrditi slanje. Daleko brže i jednostavnije od Bluetootha, a NFC bi uskoro trebao omogućiti i plaćanja manjih računa (npr. piće u kafiću, račun u restoranu, novine na kiosku…).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846375.JPG

Navigacija

GPS čip je integriran unutar kućišta, a tu je i podrška za A-GPS te ruski GLONASS ukoliko se nađete na području Rusije i zemalja u blizini Rusije. Google Maps su standardno dostupne za navigiranje, a tu je i Wisepilot navigacija koja dolazi uz uređaj.

 

Podržan je hrvatski jezik, prometne informacije, upozorenja o ograničenjima brzine (te kada brzina kretanja prijeđe dopuštenu brzinu na cesti, uz mogućnost tolerancije od 5 do 30 km/h), upozorenje na radar, 3D karte, pregledi čvorova i mjesta interesa (POI) na pravcu kojim se krećete, radovi na cesti, a putem Facebooka i Twittera moguće je dijeljenje detalja s putovanja.

 

Na Google Playu se nalaze razne GPS aplikacije putem kojih, besplatno ili uz plaćanje možete imati punokrvnu navigaciju. Uz ovako veliki ekran korištenje bilo koje navigacije je vrlo komotno-

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1349846402.JPG

Uredski paket

OfficeSuite je instaliran u telefon, a podržano je pregledavanje standardnih vrsta dokumenata (Word, Excel, PDF-ova i prezentacija) spremljenih u telefon ili pak u oblaku (na Google Docsima, DropBoxu, Box.net na primjer). Ukoliko instalirate OfficeSuite Pro verziju moći ćete dokumente uređivati te kreirati nove. Naravno, ta se opcija plaća dodatno – 6,99 eura.

Organizator i alarm

Kalendar je standardan, uz klasične opcije spremanja novog događaja, a uvijek je pametno koristiti sinkronizaciju s Google kalendarom kako biste uvijek imali backup kopiju na serveru. Prikaz stavki je moguć u više modova (mjesečni, tjedni, dnevni i agenda), a mi smo se odlučili isprobati nešto s Google Playa – Business Calendar u besplatnoj verziji koja nam prilikom uređivanja nekog događaja omogućuje da se pri promjeni datuma na ekranu prikaže cijeli mjesec tako da možete znati na koji dan u tjednu pada određeni datum. To ne možete u standardnom kalendaru, nego samo odabrati novi datum.

 

Alarm omogućuje unos više pojedinih alarma koji imaju mogućnost ponavljanja, postavljanja snoozea, dodavanje teksta, a tipke na boku mogu poslužiti za gašenje ili pak snoozanje alarma. Ovo je vrlo korisno ukoliko prilikom aktivacije alarma ne želite otvoriti oči kako biste zaustavili alarm nego žmireći želite putem tipki zaustaviti daljnje zvonjenje. Pod alarmima se nalaze još i svjetski sat, štoperica i odbrojavanje vremena.

Aplikacije i igre

Standardno, dobit ćete telefon s početnim Googleovim aplikacijama, a za sve drugo tu je Google Play s oko 500.000 aplikacija. Mi smo instalirali Evernote za spremanje bitnih zabilješki putem noteza, AndFTP za pristup serveru Mobilove redakcije (na primjer, uploadali smo video na server s telefona putem wirelessa), HAK aplikacija pak omogućuje pregled stanja na cestama, cijene goriva i slično, a Viber nam je jedna od najbitnijih aplikacija za komunikaciju s prijateljima iz inozemstva ili pak kada idemo na putovanje izvan Hrvatske.

 

Nakon instaliranja još desetak aplikacija (Business calendar, TkoMeZove, Foursquare, Instagram…) potrošili smo oko 400 MB memorije.

 

EA Games dolazi s nekoliko trial igara (Need for Speed Shift, Tiger Woods, Dead Space), a na izbor se nude i mnogi drugi naslovi koje možete skinuti na svoj telefon. Pokrenuli smo Need for Speed Shift, a prije početka igre potrebno je skinuti igru u veličini od 96 MB (preporučujemo korištenje wirelessa).

Cijena za Sony Xperia ion

Cijena od 4.699 kuna očekivana je za ovaj rang uređaja, a za te novce dobit  ćete hi-end uređaj s pregršt mogućnosti. Neće vam ništa nedostajati, osim  ako niste baš fan četverojezgrenih procesora.

Cool faktor

Metalni dio stražnjeg dijela kućišta djeluje cool u odnosu na današnje plastičnjake na tržištu. Cool nam je i tipka za kameru smještena na boku, nešto što više ne viđamo na Android uređajima.

Zaključak

Drago nam je što sada i Sony ima svojeg igrača u segmentu većih ekrana od 4,3 inča, iako u odnosu na model Xperia S ne donosi neka velika poboljšanja (ipak, tu je sada i proširiva memorija). Iako nema četiri jezgre, nova Sony Xperia ion je odličan telefon koji u svakodnevnom radu ne pokazuje nikakve znakove gubitka snage ili pak pojačanog trošenja baterije, ukoliko ga se značajno optereti.

 

U praksi će dobro konkurirati i najjačim telefonima na tržištu, iako rezultati benchmark testova to baš i ne pokazuju. U ovom smo slučaju skloni više vjerovati našim očima, više nego benchmark testovima. Svojom veličinom privući će korisnike koji žele komoditet pri surfanju Internetom i društvenim mrežama, komoditet pri korištenju tipkovnice, kvalitetno kućište i snažnu kameru. I naravno, dobar glazbeni player uz odlične slušalice. Cijena je očekivana, a u operaterskim akcijama zasigurno će se moći pronaći dobar omjer iznosa mjesečne pretplate i iznosa za sam uređaj.

 

 

Plus

+ kamera

+ Walkman

+ kućište

 

Minus

- touch tipke ispod ekrana

- zvuk prilikom telefoniranja

- baterija se ne može izvaditi

 

 

Konkurencija

 

HTC One S

 

Iako HTC ima nešto manji ekran (4,3 inča) dijeli isti procesor s Xperijom. Sony ima veću rezoluciju ekrana u odnosu na dijagonalu, proširivu memoriju, NFC, jaču kameru, dok One S pri snimanju video kamerom može istovremeno snimati i fotografije.

 

Sony Xperia S

 

Konkurencija mu je i model Xperia S koji dolazi također s moćnom kamerom od 12 megapiksela, s istom snagom procesora, ali uz nešto manji ekran od 4,3 inča. Zbog toga je i gustoća piksela na strani Xperije S (čak 342 ppi), s tim da Xperia S nema proširivu memoriju. U suštini, vrlo slični mobiteli, ukoliko se usporede njihove karakteristike.

 

 

 

Komentari

zaiteresiran

18. siječnja 2013 - 21:28 Prijavi neprimjeren komentar

dobro večer! mene zanima je li mobitel dosao u Hrvatsku? Kada cemo moci ga kupiti u npr.t-mobile, vip?

miki

23. prosinca 2012 - 03:42 Prijavi neprimjeren komentar

Xperia Ion slušanje muzike maksimalno 12h...... bez komentara ...
Xperiom P slušanje muzike ide do 80h !!!

Odgovori