Testovi mobitela

SONY Xperia T

Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T Xperia T
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900
Dimenzije uređaja (mm) 129,4 x 67,3 x 9,4
Masa uređaja (g) 139
Ekran i tipkovnica
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Memorija
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4128 x 3096)
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
WAP Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1850
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Dodatno Android 4.0 Ice Cream Sandwich, HDR, A-GPS, Adreno 225, A-GPS/GLONASS, dvojezgreni 1,5 GHz Krait, Qu
Gdje kupiti
Cijena 4.499 kn
Info Sony Mobile


062/000-000
http://www.sonymobile.com
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

U službi njenog Veličanstva
Autor: Ilija Gavrić

Veliki T - Sony nastavlja s širenjem svoje Xperia obitelji flag-ship modelom Xperia T. Arc dizajn, izrada, ekran i kamera garantiraju mu mjesto pod suncem. Pravi The Bond phone.

Otkako se odvojio od Ericssona, Sony predstavlja sve više Android mobitela. Najnoviji i najjači model Sony je predstavio na IFA sajmu u Berlinu, a nazvao ga je Xperia T LT30p. Sony Xperia T je novi flag-ship Sonyja te s njime konkurira najboljim Android uređajima poput HTC-a One X, One S, Samsung Galaxy S3, čije testove može pročitati na Mobilovim stranicama.

Xperia T predstavlja napredak u odnosu na model Xperia ion, s nekoliko sitnih izmjena i drugačijim kućištem. Test Sonyja Xperije ion možete pročitati na Mobilovim web stranicama.

Kako bi istaknuo Xperiju T iz mase uređaja, Sony je svoj mobitel dao u ruke Daniel Craigu u ulozi poznatog tajnog agenta Jamesa Bonda u najnovijem filmu Skyfall. Mnogi će se prisjetiti da je Sony (tj. tadašnji SonyEricsson) u ruke tajnom agentu davao svoje najbolje mobitele. Sony Ericsson K800 u filmu Casino Royale te Sony Ericsson C902 u filmu Quantum of Solace. Oba prethodnika u filmovima su ostavili dobar uspjeh na tržištu, tako da ne sumnjamo da će isto biti i s Xperijom T.

Kakav se pokazao „Veliki T“ na testu i spada li u sam vrh Android uređaja pročitajte u našem reviewu.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352120356.jpg

Sadržaj pakiranja

Sony Xperia T, za razliku od drugih proizvođača, ne dolazi u kutiji oblika cigle već u malo široj, a nižoj kutiji. Moramo priznati da je kutija elegantnija od konkurencije. Pakiranje se sastoji od uređaja, punjača, USB kabela, in-ear slušalica s mikrofonom, dviju rezervnih gumica za uši te papirnatih uputa.

Uz uređaj se ne dobiva nikakva memorijska kartica, ali najčešće nije ni potrebna, jer uređaj dolazi sa 16 GB interne memorije. USB kabel služi i za povezivanje s računalom i za punjenje uređaja, a dugačak je 100 cm. Ne bi smetalo da je malo duži (kao kod konkurencije), jer možete imati problema ako je utičnica ispod malo višeg stola, a želite Xperiju T držati na stolu dok se puni.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352120435.jpg

Ergonomija, dizajn i izrada

Na testu smo imali potpuno crnu Xperiju T, a u prodaji se nalazi i varijanta s bijelim stražnjim dijelom. Uređaj je u potpunosti izrađen od plastike, a metalni je samo obrub oko kamere i utora za slušalice.

Stražnji poklopac je fiksan te je gumiran što sprječava klizanje mobitela. Zbog fiksnog stražnjeg dijela uređaj nam djeluje jako kvalitetno te nema nikakvih „škripanja“ plastike. Možemo reći da je izrada odlična, a uređaj izgleda elegantno. Tu je i udubljeni dio stražnjeg kućišta, kao na Xperia arcu, a koji djeluje cool i stanjuje uređaj dok ga se drži u ruci. Zaista, na taj način se dobije osjećaj kako je uređaj vrlo, vrlo tanak.

Sprijeda dominira 4,6“ ekran iznad kojeg je smješten zvučnik te prednja kamera s desne strane zvučnika, a s lijeve senzor blizine i statusna dioda. S lijeve strane mobitela (malo iznad polovice mobitela) se nalazi utor za USB kabel. S desne strane uređaja je smješteno podosta toga. Pri vrhu, ispod gumiranog poklopca se nalazi utor za microSD karticu i micro SIM karticu. Na donjoj polovici desne strane se nalazi tipka za paljenje/gašenje uređaja, tipke za pojačavanje/smanjivanje glasnoće te tipka za kameru.


Na gornjoj strani uređaja se nalazi utor za slušalice, dok je na donjoj samo mikrofon. Na stražnjoj strani uređaja se nalazi 13 MPx kamera čiji je obrub lagano uzdignut, a ispod se nalazi LED bljeskalica. Pri dnu je smješten Sonyjev logo, ispod kojeg se nalazi Xperia natpis, te vanjski zvučnik.

Dimenzije Sony Xperije T su 129,4x67,3x9,35 mm dok je masa 139 grama. Kada pogledate uređaj iz profila, vidjet ćete da je stražnja strana zakrivljena, u obliku luka (engleski arc), kako je bio zakrivljen i Sony Ericsson Xperia Arc model. Odmah ćete primijetiti da je uređaj na vrhu i dnu deblji nego na sredini, te na tim dijelovima mjeri 10,45 mm.

Zbog tog zaobljenog oblika stražnjeg dijela nekoliko ispitanika je reklo da im uređaj djeluje tanko i da lijepo leži u ruci. No, kada usporedimo dimenzije s konkurencijom (One X, One S, Galaxy S3), Xperia T je neznatno deblja, ali i teža od konkurencije. Makar je konkurencija tanja, ujedno je duža. Xperia T je cca 5 mm kraća od One X, a čak 7,2 mm kraća od Galaxy S3. Dobro, možemo reći da One X i S3 imaju veće ekrane pa su stoga i duži. No testirani Sony možemo svrstati među uređaje s 4,3“ ekranom, bar po pitanju duljine. Sličnih dimenzija je Huawei P1, dok je HTC One S nepuni milimetar dulji od Xperie T. Osobnog smo mišljenja da je donji dio uređaja (ispod ekrana) mogao biti malo kraći.

Rekli bismo da se ovaj uređaj smjestio u zlatnu sredinu ponude Android uređaja. Upravo zbog tog balansa, ovaj bi uređaj mogao ostvariti značajan uspjeh. Bez obzira imali veću ili manju ruku, bez problema ćete moći rukovati samo jednom rukom s ovim mobitelom, što nam je potvrdilo nekoliko ispitanika. Jedino što traži privikavanje je položaj tipki, pogotovo tipke za paljenje/gašenje uređaja.

Naviknuli smo da proizvođači stavljaju tu tipku na desnu bočnu stranu uređaja, ali ju je Sony spustio na otprilike polovicu uređaja (zbog utora za microSD i micro SIM karticu). Lijepo je vidjeti da je Sony u ovaj uređaj ugradio fizičku tipku za kameru.

Zbog izbočenog dijela oko kamere dolazi do „klackanja“ mobitela kada je na stolu. To klackanje se pojavljuje ako tipkate po lijevom odnosno desnom rubu ekrana. Ali, to i nije toliko važno.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352121144.jpg

Ekran i tipkovnica

Već smo spomenuli da Xperia T posjeduje ekran dijagonale 4,6“, dok je rezolucija 720x1280 piksela sa 16 milijuna boja, što je u rangu s konkurentima s 4,7“ ekranom. No zbog neznatno manjeg ekrana, a iste rezolucije, gustoća piksela je veća (cca 323 ppi).

Trebamo napomenuti da uređaj posjeduje i Sony Mobile Bravia Engine te da je prikaz po dnevnom svjetlu dobar. Ekran je zaštićen staklom otpornim na grebanje, a omogućava multitouch s 4 prsta. Moguće je odabrati 4 veličine fonta (mali, normalan, velik, posebno velik), što može pomoći u korištenju mobitelu ukoliko želite veća slova. Ekran dobro reagira na dodire i ima brz odziv.

Kao i model Xperia ion, Xperia T nudi 3 vrste tipkovnica koje je moguće prilagođavati. Postoji telefonska tipkovnica (kada mobitel držite vertikalno), te 2 vrste „potpune“ tipkovnice (obična i proširena sa znakovima). Kod „potpunih“ tipkovnica je moguće odabrati ispravljanje riječi (automatsko, ispravljanje samo velikih slova, te bez ispravljanja), dodavanje tipki s točkom i zarezom i tipke za emotikone.

Kod sve 3 vrste tipkovnica moguće je odabrati da li želite da vam mobitel zavibrira kod pritiska ili da imate zvuk kod pritiska na tipke. „Proširena puna tipkovnica“ svakom slovu pridodjeljuje još jedan znak. Tako npr. dugim pritiskom na slovo A dobivate znak @ ili pritiskom na slovo V dobivate „!“. Ukoliko odaberete da vam se prikazuje ikona s emotikonima, ona je smještena lijevo od razmaka. Kada stisnete tipku s emotikonima, dobivate 25 šarenih i različitih emotikona.

Osim mogućnosti promijene tipa tipkovnice i dodavanja nekih tipki, Sony nudi mogućnost i odabira između 3 palete boja za tipkovnice. Na izboru imate bijelu tipkovnicu, kombinaciju bijelih i sivih tipki, te skroz sivu tipkovnicu.

Za razliku od drugih proizvođača koji tipku za postavke tipkovnice postavljaju pored razmaka, Sony je tu tipku prebacio u „drugi prikaz“ tipkovnice. Ukoliko želite promijeniti postavke tipkovnice dok pišete poruku, potrebno je stisnuti tipku „12!?“ (u lijevom kutu), pa je onda tipka za postavke vidljiva u prikazu brojeva i simbola.

Bilo da pišete poruke dok mobitel držite vertikalo (jednom rukom) ili horizontalno (s dvije ruke), nećete imati problema s tipkama, tj da krivo pišete, jer postoji razmak između tipki i one nisu stisnute. Ukoliko vam se neka od ponuđenih tipkovnica ne sviđa, s Play Storea možete skinuti i razne druge tipkovnice.

Sony Xperia T ne posjeduje kapacitivne tipke već se na dnu ekrana prikazuju 3 tipke (nazad, home, nedavne aplikacije). Te tipke su dovoljno velike i dobro reagiraju na dodir kao i čitav ekran. Kada koristite kameru, umjesto ikona, prikazuju se samo 3 male točke. Kada stisnete na njih, prikazuju se ikone tih tipki.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352121191.jpg

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Sony Xperia T LT30p, dolazi s Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich operativnim sustavom, kojeg je Sony personalizirao sa svojim Timescape-om. Pretpostavljamo da će dobiti upgrade na Jelly Bean.

Xperia T ima 5 početnih ekrana na koje možete stavljati widgete ili prečace za programe, no nema mogućnost micanja ili dodavanja novih „početnih ekrana“ tako da ste limitirani na njih 5. No i to će vam biti dosta da stavite na njih sve što vam je potrebno.

Kako je običaj na Xperia modelima, Sony ne nudi klasični prikaz svih ekrana (lap view), već kada odzumirate početne ekrane, pojavljuju se svi postavljeni widgeti koji „lutaju“ po ekranu. Moramo priznati da je to lijepo grafičko rješenje, ali je klasični lap view bolji, tj brži, ukoliko želite „skakati“ s ekrana na ekran. Sony nudi dosta svojih widgeta koji su povezani s Timescapeom. Sami Timescape, odnosno povezivanje s Facebookom i Twitteromom je duboko implementiran u sam sustav.

Još je jedan lijepi detalj kojeg je Sony napravio vidljiv kada stisnete tipku „nedavne aplikacije“ (dodatne opcije). Na desnoj strani vam se prikažu nedavno korištene aplikacije, koje možete jednostavnim micanjem u lijevo gasiti, dok se pri dnu ekrana, u horizontalnoj traci, prikazuju „mini aplikacije“. Pretpostavljene su aplikacije: kalkulator, odbrojavanje, bilješke, glasovno traženje. No također je moguće skinuti još „mini aplikacija“ s Play storea.

Kada stisnete bilo koju od tih aplikacija, na početnom ekranu se odabrana aplikacija pojavljuje kao mali „pop-up“ prozor koji se može koristiti „iznad“ bilo koje aplikacije, bez da se one ugasi. Te male aplikacije moguće je smjestiti bilo gdje na ekranu.

I sami lock screen je malo izmijenjen i moguće ga je personalizirati. Moguće je promijeniti pozadinu (da se razlikuje od pozadine home screena) te dodati obavijesti za: propušteni poziv, novu poruku, novi e-mail, događaj u kalendaru ili obavijest s Facebooka.

Sami lock screen je jednostavan i nudi prikaz sata s datumom, a pri dnu se nalazi „klizač“, koji prema desno otključava mobitel, a prema lijevo pali kameru. Ukoliko slušate glazbu na mobitelu, umjesto sata na lock screenu će se pojaviti naziv pjesme koju slušate te tipke za „premotavanje“ i pauziranje pjesme.

Traka za obavijesti je prozirna, a nudi prečace za promjenu profila, Bluetooth, Wi-Fi i podatkovni promet. Također, tu je i ikona za postavke. Prve 4 ikonice nude i malu animaciju kada palite odnosno gasite pojedinu funkciju.

Izbornike je moguće podesiti na hrvatski jezik, što će olakšati snalaženje nekim korisnicima. Sam izbornik aplikacija je podijeljen na ekrane. Na svaki ekran stane 20 aplikacija (4 x 5), a listanje aplikacija je horizontalno. Pritiskom na tipku u gornjem desnom kutu, moguće je aplikacije složiti na 4 načina: po vlastitom redoslijedu, abecednim redom ili po broju korištenja aplikacije (najčešće korištene) ili najnovije (nedavno instalirane). Kao i kod trake za obavijesti i u izborniku je pozadina prozirna.

Sony Xperia T , kao i prethodnik Xperia ion, posjeduje 1,5 GHz Dual Core procesor te 1 GB RAM-a, što ga svrstava uz bok konkurenciji. Telefon radi jako brzo i fluidno, a nismo primijetili nikakva zastajkivanja čak ni s više instaliranih aplikacija. Da je uređaj brz dokazuje i vrijeme paljenja uređaja koje iznosi 30 sekundi do pronalaženja mreže (s unošenjem PIN-a). Za razliku od nekih konkurenata, Xperia T ne posjeduje opciju „brzog pokretanja“, no i ovako se jako brzo pokreće.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122130.jpg

Imenik, pozivi i društvene mreže

Sami imenik se ne razlikuje od ostalih Android uređaja s ICS-om, a posjeduje speed dial opciju koja omogućava brže pozivanje kontakata. Kada stisnete ikonu slušalice (aplikacija telefon), pojavljuju vam se zadnji pozivi. A pri vrhu imate tabove za imenik, favorite i grupe kontakata.

Društvene mreže su implementirane putem Timescapea u kojem možete logirati svoj Facebook ili Twitter account. Putem timescapea i widgeta koji su povezane s njim možete pratiti zadnje obavijesti, tj. statuse svojih prijatelja, ili pak posebnim widgetom pratiti koje su video zapise s Youtubea lajkali.


Po pitanju signala nismo imali nikakvih problema s uređajem dok bi se o zvuku dalo raspravljati. Zvuk sugovornika je dobar i dovoljno glasan na „normalnom zvučniku“, no vanjski zvučnik je prilikom poziva tiši od konkurencije. Prilikom testiranja sugovornici na drugoj strani veze su rekli da je zvuk dubok, kao da se javljamo iz bunara ili tunela. No možda će se stvar riješiti u novim updatovima softwarea.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122174.jpg

E-mail i poruke

E-mail aplikacije su na Xperiji T jednake kao i kod ostalih uređaja. Znači 2 e-mail aplikacije, jedna za exchange mail, a druga za Gmail. Zbog veličine ekrana, nećete imati problema niti s pisanjem dužih mailova.

Ni SMS poruke se ne razlikuju od konkurencije. Složene su kronološki, kao razgovori s pojedinim kontaktom. Tako da sve poruke (poslane i primljene) od jednog kontakta imate na jednom mjestu.

Kada hoćete poslati SMS ispod polja za upis poruke postoje 4 prečaca kojima možete brzo dodati sadržaj u poruku (slika iz albuma, fotografiranje s mobitelom, notes i lokacija), dok se lijevo od polja za pisanje poruke nalazi gumb za dodavanje dodatnih sadržaja (slike, videozapisi, zvukovi, kontakti).

Što se samog izgleda SMS aplikacije tiče, on je pomalo monoton. Pozadina je siva, poslane poruke su u bijelom „oblačiću“, dok su primljene u plavom, no boje su dobro odabrane pa ćete bez problema i po dnevnom svjetlu moći pročitati primljene poruke. Ukoliko vam se standardna SMS aplikacija ne sviđa, sa Play storea možete skinuti i druge SMS aplikacije.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122313.jpg

Procesor, memorija

Prije smo spomenuli da Xperia T koristi 1,5 GHz dual core procesor i 1 GB RAM-a, kao i konkurencija. Po pitanju memorije, Xperia T se malo razlikuje od konkurencije.

Dok neki konkurenti nude 32 GB interne memorije (HTC One X)  ovaj uređaj posjeduje 16 GB interne memorije, ali uz jedan važan dodatak - utor za microSD memorijsku karticu (Samsung Galaxy S3 ima 16/32/64 GB plus utor). Moramo priznati da nam se sviđa to što Xperia T posjeduje utor za microSD karticu jer snimljena fotografija s ugrađenom 13 MPx kamerom kamerom je velika nešto manje od 2 MB. Pa ako volite fotografirati s mobitelom, interna memorija bi se brzo napunila.


Korisnik na raspolaganju ima 12 GB memorije, koja je podijeljena na 2 dijela: memorija telefona iznosi nešto manje od 2 GB dok interna memorija ima 10,88 GB. Na memoriju telefona je moguće instalirati aplikacije, dok interna memorija (10,88 GB) služi za spremanje svega i svačega.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122354.jpg

Benchmark test

Benchmark testiranje smo odradili s aplikacijama Quadrant standard i Vellamo. Prva testiranja smo odradili nakon paljenja uređaja te smo a Vellamom ostvarili 618 bodova (Metal test), a s Quadrantom 4778 bodova. U drugom testiranju smo ostvarili 624 boda, odnosno 4731 bod.

Prema Vellamo benchmarku, Xperia T se smjestila iznad HTC One X (613 bodova). Također i prema Quadrantu je ostvario neznatno više bodova od HTC One X-a, ali 328 bodova manje od HTC-a One S (5102 boda). Pomoću Vellama smo odradili HTML5 test u kojem je Xperia T postigla 1773 boda, što je 148 bodova više od HTC-a One X.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122371.jpg

Baterija i trajanje

Sony ne navodi koja je baterija ugrađena u Xperiju T, ali navodi da bi trebala trajati do 7 sati razgovora ili do 450 sati u stand-byu. Tijekom testiranja mobitela, nakon 1 dana i 17 minuta uključila se ušteda energije, koja je bila postavljena da se pali na 21% baterije. Tijekom tog razdoblja obavili smo 15-ak minuta poziva, primili i poslali 20-ak poruka, oko 4 sata bili spojeni na Internet te surfali i provjeravali mailove, napravili 15-ak fotki i dosta se igrali s mobitelom (tj. otvarali aplikacije i isprobavali mogućnosti uređaja).


S obzirom na ekran i procesor zadovoljni smo rezultatom. A ako malo više koristite mobitel, možete se pripremiti da ga punite svaki dan. Ali, to je u današnje vrijeme postalo normalno. Zgodna stvar koju je Sony napravio, a odnosi se na uštedu energije je poruka u traci obavijesti da ištekate punjač iz utičnice zbog uštede energije.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122488.jpg

Multimedija, FM radio, glazba

Po pitanju multimedije Sony nije puno eksperimentirao već je samo „ugradio“ Walkman aplikaciju koja je već desetljećima jedan od zaštitnih znakova Sonyja. Xperia T ne posjeduje posebnu tipku za pokretanje Walkman aplikacije, ali posjeduje lijepi widget. Na widgetu se prikazuju cover photo (naslovnica albuma), naziv izvođača i pjesme te tipke za premotavanje i pauziranje. Pritiskom na cover photo (na widgetu) ulazite u Walkman aplikaciju.


U gornjem lijevom kutu možemo birati između 2 izbornika: glazbe koja se trenutno sluša i izbornika „moja glazba“. Walkman aplikacija ima mogućnost podešavanja zvuka putem 5 equalizera i potenciometra za bass ili odabirom jednog od 8 već unaprijed podešenih equalizera (jako, pop, jazz, jedinstveno, soul, lagano slušanje, pojačani bas, jači visoki tonovi). Bez obzira pojačali zvuk „do daske“ ili slušali na umjerenoj glasnoći, bilo da slušate techno ili pop ili uživate u glasu Freddiea Mercurya i svim oktavama koje je mogao otpjevati, zvuk na slušalicama je odličan i nema distorzija. Slušalice koje se isporučuju s uređajem su in-ear.


Pored equalizera, Walkman nudi Visualizer. Vizualni dio programa koji podsjeća na Windows media player, gdje možete izabrati tip (temu) vizualizacije, a postoji 8 vrsta tema (nasumično, vrata, balon, sjaj, životinje, albumi, grafiti, tinta). Drugi izbornik u Walkmanu „moja glazba“ je podijeljen u 7 kategorija: Pjesme, Albumi, izvođači, popis naslova, SensMe channels, Glazba prijatelja (facebook) i Moji favoriti.


Kao i svi drugi Android uređaji, tako i Xperia T ima FM radio. A da bi mogli slušati radio, potrebno je spojiti slušalice, koje služe kao antena. Kada su slušalice spojene, zvuk radija se može slušati i na vanjskom zvučniku koji se nalazi na donjem stražnjem dijelu mobitela.


Kada smo već dotakli vanjski zvučnik, moramo reći da on ne prati slušalice i Walkman aplikaciju. Osobni je dojam da je zvuk dosta dubok i čist, ali nije jako glasan. Konkurencija je po tom pitanju bolja.


Sony je u Xperiju T, kao i u prethodnika Ion, ubacio aplikaciju TrackID. TrackID je aplikacija koja „pronalazi“ pjesme na Internetu tako što „snima“ zvuk (tj. pjesmu) koju slušate na radiju. Nakon što prepozna pjesmu, na ekranu vam se pojave podaci o pjesmi i izvođaču. Aplikacija radi na istom principu kao i Shazam.


Moramo napomenuti da je Xperiu T moguće spojiti na TV putem HDMI kabela kojeg je potrebno posebno kupiti (cijena mu je oko 50 kuna).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122501.jpg

Fotoaparat i video

Sony nastavlja s ugrađivanjem kamera veće rezolucije, nego što nudi konkurencija. Već su predstavili nekoliko modela s 12 megapikselnom kamerom, a s modelom Xperia T su otišli još mali koračić naprijed. Xperia T dolazi s 13 MPx kamerom s autofokusom i LED bljeskalicom, a posjeduje i prednju kameru rezolucije 1 MPx.


Kameru je moguće pokrenuti tipkom na desnom boku ili micanjem kliznika ulijevo kada ste na lock screenu ili pritiskom na aplikaciju fotoaparat. U bilo kojem slučaju, kamera se pali unutar sekunde i spremna je za rad.


Kvaliteta fotografija je u razini s ostalim kućnim modelima. Boje i kontrasti su dobri. Jedinu bi zamjerku mogli uputiti malo „zrnatim“ fotografijama kada ih snimate u potpunom mraku.  Kada fotke pregledavate na mobitelu i malo zumirate, to neće ni primijetiti. Ali kada sliku prebacite na računalo i zumirate na 100% veličine slike, primijetit ćete da su fotografije malo zrnate. No sigurni smo da uz malo igranja s postavkama, možete dobiti jako dobre slike.


Uređaj, već standardno, ima mogućnost snimanja Full HD video zapisa. Prilikom snimanja videa (a i reprodukcije na samom uređaju) nismo primijetili nikakva zastajkivanja, a autofokus radi dobro. Napomenimo kao i ovaj uređaj, kao i druge Xperije posjeduje Exmor R senzor koji pomaže prilikom fotografiranja u mraku.


Fotoaparat nudi puno mogućnosti podešavanja. Moguće je odabrati rezoluciju fotografija – 13 MP 4:3, 10 MP 16:9, 2 MP 4:3, 2 MP 16:9. Način rada bljeskalice može biti: automatski, dodatna bljeskalica, ublažavanje crvenih očiju ili skroz isključena.

Također je moguće uključiti samo okidač i postaviti ga na 2 ili 10 sekundi., te uključiti prepoznavanje osmijeha u 3 razine (veliki osmijeh, prosječni osmijeh, mali osmijeh ili isključeno). Zanimljivo je da je moguće odabrati način snimanja – zaslonski gumb, snimanje dodirom ili samo okidač. Isto tako je zanimljivo da je moguće birati između scena, s mogućnošću automatskog prepoznavanja scena. Od scena ja moguće birati: portret, krajolik, noćna scena, noćni portret, plaža i snijeg, sport, zabava, dokument. A moguće je snimiti i panoramsku fotografiju.

ISO vrijednost je moguće podesiti na 100, 200, 400 ili 800.


Jedna od zgodnih opcija je odabir načina pokretanja fotoaparata. Možete odabrati da prilikom pokretanja fotoaparata odmah snimite fotografiju. Spomenuli bismo i prednju kameru rezolucije 1 MPx s mogućnošću snimanja videa u HD-u.

 

Fotografirano sa Sony Xperia T:




 

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122814.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Po pitanju povezivosti, Sony Xperia T posjeduje mogućnosti povezivanja kao i konkurencija.Uređaj dolazi s predinstaliranim Android internet pretraživačem, te s Chrome preglednikom.

Uređaj posjeduje Wireless 802.11, a Xperiju T možete koristi kao Hot-spot. Ovo može biti korisno ukoliko trebate provjeriti ili obaviti nešto na internetu na laptopu, a ne posjedujete surf USB stickove. Naravno, uvijek pripazite da imate dovoljno ne potrošenih MB.


Kao i konkurenti, i ovaj uređaj posjeduje NFC tehnologiju za prebacivanje sadržaja između uređaja. NFC radi slično kao i Bluetooth, ali brže jer nije potrebno uparivati uređaje već ih samo prisloniti jedan uz drugi i potvrditi slanje.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122870.jpg

Navigacija

Xperia T posjeduje integrirani GPS čip, a zahvaljujući velikom 4,6“ ekranu, bez problema ga možete koristiti za navigiranje. Na uređaju standardno dolazi instalirana Google Maps aplikacija, koja nudi i street view opciju.


Pored Google Mapsa, dolazi i Wisepilot aplikacija, koja nudi izbornik na hrvatskom, te 3D karte i mjesta interesa. Ako niste zadovoljni s navedenim aplikacijama, s Play Storea možete skinuti i druge aplikacije koje nude glasovno navođenje. Jedini problem koji bi se mogao pojaviti prilikom korištenja Xperije T kao navigacije je tihi vanjski zvučnik.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352123245.jpg

Uredski paket

Na uređaju je predinstaliran OfficeSuite 6 koji nudi mogućnost pregledavanja i editiranja Office dokumenata. S ovim programom možete otvarati dokumente koji su spremljeni na vašem mobitelu ili na nekom udaljenom računu (clud servisu) kao što su: Google Docs, Dropbox, box ili SugarSync.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122906.jpg

Organizator i alarm

Organizator na Xperiji T je sveden na kalendar, bilješke i alarm. Kalendar je moguće sinkronizirati s Google kalendarom, a moguće je pregledavanje po danu, tjednu ili mjesecu.

Kao i kod konkurencije, moguće je podesiti nekoliko alarma kojima možete podesiti dane kojima se ponavljaju. U postavkama alarma možete podesiti zvuk alarma, trajanje odgode, upisati tekst alarma, uključiti/isključiti vibraciju, podesiti glasnoću alarma te odabrati vrijeme automatskog stišavanja alarma.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352123106.jpg

Aplikacije i igre

Na uređaju ćete dobiti standardne Google aplikacije (Gmail, Facebook, Google Maps, Google+, Messenger+, pretraživanje te Google Talk) te nekoliko aplikacija koje je Sony instalirao, a možda i najvažniju smo već spomenuli: Walkman. Pored toga dobivate Sony Select, TrackID, McAfee Security, Play Now i EA Games.


Aplikacija Sony Select odabire pojedine preporučene aplikacije i igrice iz Play Storea koje preporučuje Sony.

EA Games nudi mogućnost instaliranja 4 demo igrice (Tiger Woods golf, Dead space, Need for speed, Pants vs. Zombies). Kada odaberete koju igricu želite, potrebno ju je skinuti na mobitel i instalirati. Igrice su dosta velike (90-ak MB), a testirani Need for speed za upravljanje koristi žiroskop pa smo igranjem igrice mogli provjeriti kako mobitel reagira na naginjanja. Naravno da prolazi test. Igrica radi skroz fluidno i bez trzanja.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352122970.jpg

Cijena za Sony Xperia T mobitel

Cijena Xperije T je 4.499 kuna (listopad 2012.) u slobodnoj prodaji. S obzirom na konkurenciju koja je stotinjak kuna skuplja, cijena je korektna i za te novce dobivate jako dobar i kvalitetan uređaj. Makar ima neznatno manji ekran, nudi utor za microSD karticu.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352123208.jpg

Cool faktor

Sama činjenica da ovaj mobitel koristi James Bond čini ga cool. A tu su i tipka za kameru i utor za memorijsku karticu, što (pojedina) konkurencija ne nudi.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1352123218.jpg

Zaključak

Sony je sa svojim najnovijim modelom Xperia T zakoračio među dosad neprikosnovane uređaje na tržištu. Makar ne nudi ništa revolucionarno, dizajnom donosi, bolje rečeno vraća, dašak svježine među Android uređaje.


Konkurencija nudi četiri jezgre te za mrvicu veće ekrane, ali Xperia T u praksi ne zaostaje za konkurencijom. Dapače, po benchmark testovima je i brži od njih. Također za razliku od konkurencije, nudi i proširivu memoriju i kameru veće rezolucije. A tu je i činjenica da ga koristi najpoznatiji tajni agent James Bond u novom filmu Skyfall.

Kvalitetna izrada, snažna kamera te jako dobar Walkman i dobre slušalice opravdavaju cijenu. Sigurni smo kako će Sony Xperia T pronaći svoje mjesto pod suncem i konkurenciji oteti kupce.

 

Plus 


+ izrada

+ Walkman

+ Arc dizajn

+ utor za memorijsku karticu

+ kamera

Minus


- nemogućnost vađenja baterije

- jačina vanjskog zvučnika

- zvuk prilikom telefoniranja

Konkurencija

HTC One X

       

HTC One X ima četverojezgreni procesor, malo veći ekran te 32 GB interne memorije, no bez utora za microSD karticu. Xperia T ima bolju kameru, Walkman aplikaciju te utor za dodatnu memorijsku karticu. Cijene su im podjednake.

 

Samunsg Galaxy S III

 

Cijenom je nekoliko stotina kuna skuplji od Xperije T, nudi iste karakteristike kao i HTC One X te iste prednosti i nedostatke. Galaxy ima procesor s četiri jezgre.

 

Sony Xperia Ion

                

Ion je konkurent iz vlastite kuće. Imaju podjednake karakteristike i mogućnosti, a razlike su u dizajnu i kameri (Ion 12 Mpx naspram 13 Mpx kod T). Čak im je i cijena izjednačena.

 

 

 

Komentari

Sandy

23. prosinca 2018 - 21:00 Prijavi neprimjeren komentar

poštovani ne mogu nista uključiti na zaslonu.Pokazuje se samo početna stranica uredjaja.I cijelo vrijeme je uključena neka glasovna aplikacija ali ne znam kako da ju ugasim. Hvala

niksa

25. prosinca 2014 - 16:25 Prijavi neprimjeren komentar

Kupio sam novi xperia t3 i nemoze se upalit niti napunit bateriju jednostavno je mrtav

konvekta73

08. prosinca 2013 - 17:19 Prijavi neprimjeren komentar

Nabavio sam mobitel Xperia T. Sve je OK, osim povezivanja slike kontakta s kontaktom. Ne mogu nikako povezati slike iz albuma s kontaktima. Molim pomoć

marrko

05. studenog 2012 - 18:30 Prijavi neprimjeren komentar

umorio sam se citajuci ;)
Ovo je mobitel za mene, savršen. kakav s3 i samsung. prava pila.
kuppujem

Odgovori